Szolnokon valósul meg hazánk legnagyobb energiatároló projektje.


Szolnokon készül Magyarország eddigi legnagyobb energiatároló rendszere – jelentette be szombaton az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a minisztérium hivatalos Facebook oldalán közzétett videóban.

Czepek Gábor szerint az ország energiaszuverenitásának szempontjából kulcsfontosságú a tárolókapacitások kérdése. "Az atom mellett ugyanis a napenergiára támaszkodunk leginkább, ami viszont időjárásfüggő és nem feltétlenül akkor termelődik, amikor felhasználnánk".

Jelenleg összesen 260 milliárd forint áll rendelkezésre az energiatárolók telepítésének támogatására a folyamatban lévő pályázatok keretein belül. Ebből körülbelül 100 milliárd forintot az ipari energiatárolók fejlesztésére fordítanak, míg a vállalkozások és családok számára mintegy 160 milliárd forintot különítettek el a hasonló jellegű beruházásokhoz.

Kitért az energiaszektor zöldítésére is, amelyben az államtitkár szerint Magyarország kifejezetten jól áll. Példaként említette, hogy 2022 óta a duplájára nőtt az ország teljes napenergia-termelő kapacitása és "flottul halad" a tárolók ügye is: jövőre megduplázzák a tárolókapacitást, 2026-ra pedig a jelenlegi húszszorosára növelik.

A zöldenergia hasznosítását serkentő intézkedések keretében már tavaly megszülettek a döntések a hálózati integrált energiatárolást támogató programban. A 33 milliárd forintos állami támogatás révén 13 különböző helyszínen összesen 38 megawatt kapacitású tárolórendszert fognak telepíteni. A fejlesztési munkálatok a tervezett ütemezés szerint 2025 nyarára befejeződnek – áll a közleményben.

A legnagyobb projekt keretében a MAVIR, az átviteli rendszerirányító, 15 milliárd forintos támogatással egy 20 megawattos energiatároló létesítmény építésébe kezd Szolnok közelében. Ez a létesítmény, miután befejeződik, a legnagyobb hazai tárolóként fog működni, új fejezetet nyitva ezzel az energiatárolás terén Magyarországon.

A villamosenergia-rendszer tárolási kapacitásának fejlesztését célzó új pályázat idén februárban indult, összesen 62 milliárd forintos keretösszeggel. A támogatási döntések révén körülbelül ötven ipari energiatároló létesítménye épülhet meg hazánkban.

A nyertes pályázatok együttesen lefedik a kiírásban megcélzott 440 megawatt kapacitást. A támogatott vállalatoknak, szervezeteknek legkésőbb 2026 tavaszáig kell elkészülniük az új berendezések telepítésével, hálózatba kapcsolásával. A pályázat több projektjében is a szolnokit felülmúló kapacitású berendezéseket telepítenek majd - írta az EM.

Related posts