Hatvan év elteltével végre rábukkantak a lenyűgöző szénrajzra.


Több mint hárommilliárd forint értékben bukkantak fel magyar festmények, amelyek új fényt vetnek a hazai művészet kincseire.

Barcsay Jenő lenyűgöző "Asszonyok" című monumentális szénrajzára hat évtized elteltével, 2024 szeptemberében bukkantak rá. A 21 négyzetméteres műalkotás a Barcsay 125 jubileumi emlékév egyik fő attrakciójává válik, amelyet a Múzeumok Éjszakáján is megcsodálhat a közönség Szentendrén.

A Ferenczy Múzeumi Centrum restaurátorai folyamatosan dolgoznak a hatalmas alkotáson. A mű 1964-ben készült, és a miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem Barcsay-mozaikjának egy az egyes arányú kartonja. Csákvári Nagy Lajos Barcsay Jenő 3×7,4 méteres, két tekercsből álló műve alapján, tört márvány darabokból alkotta meg a miskolci mozaikot.

A szénrajz, amely hat évtizednyi rejtőzködés után, 2024 szeptemberében került elő Csákvári hagyatékából, Barcsay életművének egyik legjelentősebb darabjára reflektál. Ez az alkotás, mely az 1949-es évben készült, szintén az "Asszonyok" címet viseli, így a két mű között különleges kapcsolat bontakozik ki.

Az alkotás születése idején Barcsay már a Képzőművészeti Egyetem anatómiatanára volt, miközben Magyarországon megkezdődtek a Rákosi-korszak diktatórikus évei. A művész életét ekkoriban súlyosan megviselték a családját ért tragikus események, ami arra sarkallta, hogy a mű első változatát egyfajta terápiás céllal hozza létre. Az 1950-es évek folyamán az eredeti Asszonyok-rajz rendkívüli népszerűségnek örvendett, és nem sokkal később mozaik formájában is megelevenedett.

Ez volt Barcsay első murális műve, amelyet számos további alkotás követett a későbbiek során. A miskolci mozaik elkészítése után Csákvári Nagy Lajos is hozzájárult a műhöz, megalkotva a rajz középső, négyes figuracsoportját. A "hordozható mozaik" 1964-ben részt vett a Velencei Biennálén, majd 1966-ban az Ernst Múzeumban is bemutatták. Végül Szentendrén talált új otthonra: először a Városházán, később pedig a Dumtsa Jenő utcai Barcsay Gyűjteményben állították ki.

A közlemény alapján értesültünk, hogy a restaurálási munkálatok befejezése után a művész impozáns szénrajza is bemutatásra kerül a Barcsay 125 jubileumi emlékév alkalmából. A mester előtt tisztelegve indított programsorozat keretében Szentendrén, a Ferenczy Múzeumban május 28-án nyílik meg a Közelképek 2. című fotókiállítás.

Június 21-én, a Múzeumok Éjszakáján különleges esemény veszi kezdetét: a Művek és történetek - BARCSAY 125 című kiállítás, mely Barcsay Jenő újrarendezett állandó tárlataként várja az érdeklődőket a Kmetty Múzeumban, a Fő téren. Ezen a napon kerül bemutatásra a Ferenczy Múzeumi Centrumban található Barcsay-gyűjtemény katalogizált anyaga is. A nyár folyamán, július 7. és 20. között, a MűvészetMalom ad otthont a NESTArt - Szentendrei Nyári Művészbázisnak, amely Barcsay Jenő életműve előtt tiszteleg, hat fiatal képzőművész részvételével. Az itt készült alkotások egy különleges kiállításon mutatkoznak be a Vajda Múzeumban, július 20. és augusztus 31. között. A programsorozat a MűvészetMalomban megrendezésre kerülő Barcsay-konferenciával zárul, melyet szeptember 22-23. között tartanak, ezzel is méltóképpen ünnepelve Barcsay Jenő örökségét.

Related posts