Budapesten óriási tömeg gyűlt össze, ahol több ezer ember demonstrál az utcákon.


A Magyar Bírói Egyesület demonstrációt szervezett az Igazságügyi Minisztérium előtt.

A Kossuth térről indult el a tömeg, hogy az Igazságügyi Minisztérium elé vonuljanak, felemelve a szavukat a bírók és az igazságszolgáltatás függetlensége mellett. A demonstrációt a Magyar Bírói Egyesület szervezte, céljuk pedig az volt, hogy hangsúlyozzák a bírák jogait, és felhívják a közvélemény figyelmét a jelenleg fennálló, igazságszolgáltatást érintő sürgető problémákra. E rendezvényről többek között a Telex számolt be részletesen.

A délután 1 órakor startoló demonstráción a civilek mellett számos szakmai szervezet is megjelenik, míg az igazságszolgáltatásban dolgozók közül többek is felszólalnak a minisztérium épülete előtt. Számos résztvevő transzparensekkel érkezett, amelyekkel a bírói függetlenség kiemelkedő jelentőségére szeretnék felhívni a figyelmet.

A demonstráción ott van a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, illetve számos nemzetközi jogi képviselő is. A szervezők kiemelték, hogy pártfüggetlen eseményről van szó, de bárkit szívesen látnak, aki fontosnak tartja az igazságszolgáltatás függetlenségét, ugyanakkor arra kérték, hogy tartsák tiszteletben az esemény politikamentességét. A tüntetés békés keretek között zajlik annak ellenére is, hogy rengetegen vesznek részt rajta.

Az összegyűltek elsőként Boros Katalin, a Magyar Bírói Egyesület elnökének beszédét hallgathatták meg, aki kifejtette, hogy az elmúlt időszak eseményei miatt indokolt a tüntetés, hiszen szakmai egyeztetések nélkül terjesztették fel az Igazságügyi reformot. Ismertette a bírák és az igazságszolgáltatásban dolgozók helyzetét, akik az új bértábla miatt kiszolgáltatottá váltak. A bérfeszültségek rendezése kiemelt jelentőséggel bír, így követeléseik között a béremelések is szerepelnek.

Mikael Sjoeberg, az Európai Bírói Egyesület elnöke hangsúlyozta, hogy rendkívüli jelentőséggel bír, ha a bírák az utcára lépnek. Kifejtette, hogy a demokrácia és a jogállamiság csakis független bíróságok révén működhet hatékonyan, ezért nem meglepő, hogy az Európai Bírói Egyesület is egyetértene abban, hogy a magyar igazságszolgáltatás dolgozóinak helyzetét sürgősen rendezni szükséges.

Felszólalt Duro Sessa, a Nemzetközi Bírói Egyesület elnöke arról beszélt, hogy semmilyen, a munkájukat és szakmájukat érintő kérdésben nem lehet a bírák nélkül dönteni. A tüntetést olyan lépésnek nevezte, amelyre már csak végső esetben kerülhet sor, ha nem sikerül érvényesíteni a szakma képviselőinek érdekeit. Mint elmondta, az igazságügyi dolgozóknak ritkán van szükségük arra, hogy demonstráljanak, ám Magyarországon ez most indokolt.

A bíróság függetlensége veszélybe került, de Matusik Tamás, a Budai Központi Kerületi Bíróság csoportvezető bírója úgy véli, egy bírónak kötelessége tennie a függetlenség és a jogállamiság megőrzéséért, ezért van hatalmas jelentősége a megmozdulásnak.

A tüntetésen a résztvevők nem csupán a bírók helyzetéről értesülhettek: Kajdi Rita az igazságügyi alkalmazottak munkakörülményeit emelte ki, míg Tóth László a bírósági titkárok életfeltételeit méltatta. Mindketten hangsúlyozták, hogy csak az igazságszolgáltatás minden egyes dolgozójának szabadsága biztosíthatja a valódi függetlenséget és az igazságos eljárásokat.

Related posts