Föld napi üzenet: Románia elkötelezett amellett, hogy egy rugalmas és fenntartható zöld energiarendszert alakítson ki. Ez a stratégiai célkitűzés nemcsak a környezet védelmét szolgálja, hanem hozzájárul a gazdasági fejlődéshez és a társadalmi jóléthez is.


A biztonságos és fenntartható energiarendszer megvalósítása már nem csupán egy kívánatos cél, hanem a globális közérdek szerves részévé kell, hogy váljon - hangoztatta az ügyvivő államfő a Föld napja alkalmából közzétett keddi üzenetében. Szerinte Románia stratégiai célja egy olyan rugalmas energiarendszer kiépítése, amely lehetővé teszi, hogy a gazdasági fejlődés és a környezetvédelem egymást erősítve, és nem egymást kizárva valósuljanak meg. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kiemelte, hogy az idei Föld napja témája arra figyelmeztet, hogy a Föld nem csupán az otthonunk, hanem forrásunk is. Éppen ezért a környezetbe történő befektetés nem csupán kiadás, hanem egy életbe fektetett tőke.

Ilie Bolojan szerint a tiszta környezet az életminőség, az egészség és a társadalom fenntartható fejlődésének alapvető előfeltétele. Emlékeztetett: a Föld napjának idei témája - A mi erőnk, a mi bolygónk - azt hangsúlyozza, hogy közvetlen kapcsolat van az erőforrásokkal, különösen az energiával való gazdálkodásunk és a bolygó jövője között. "A biztonságos és fenntartható energiarendszer már nem opcionális cél, hanem globális prioritássá kell válnia" - olvasható az elnöki hivatal honlapján közzétett üzenetben, idézi az Agerpres.

Bolojan emlékeztetett arra, hogy az utóbbi év során Romániában életbe lépett az új erdészeti törvény, amely számos előnyös változást hozott. A betétdíjas visszaváltási rendszer tovább bővült és finomodott, míg a környezeti nevelés területén is jelentős lépések történtek. Továbbá, a zöld energiára való átállás folytatódott, erősítve ezzel az ország fenntarthatósági törekvéseit.

Az ügyvivő államfő kifejtette, hogy a hatóságok, az üzleti szféra és a civil társadalom közötti párbeszéd és közös fellépés révén képesek megteremteni egy olyan rugalmas energiarendszert, amelyben a gazdasági fejlődés és a környezetvédelem nem egymás ellen, hanem egymást erősítve működik. "Ez Románia stratégiai célja, amelynek megvalósításához elengedhetetlen a nézeteltérések és logisztikai kihívások leküzdése" - hangsúlyozta üzenetében.

Bolojan hangsúlyozta, hogy Románia gazdag természeti erőforrásokban, és ezeknek a forrásoknak a fenntartható kihasználására sürgősen hatékony stratégiák kidolgozására van szükség. "Mindannyian nap mint nap hozzájárulhatunk a természet megóvásához a felelős döntéseink révén" - zárta szavait az ügyvivő államfő.

Mircea Fechet, a környezetvédelmi miniszter, keddi Föld napi üzenetében hangsúlyozta mindannyiunk felelősségét. Szerinte az idei Föld napja témája arra irányítja a figyelmet, hogy a Föld nem csupán lakóhelyünk, hanem erőforrásaink alapja is. Ebből kifolyólag a környezet védelmébe való befektetés nem csupán kiadás, hanem egy életbe fektetett érték.

Elmondása szerint "a környezetvédelmi minisztériumban továbbra is olyan megoldásokra összpontosítanak, amelyek kivétel nélkül minden romániai lakosnak tiszta és biztonságosan fogyasztható vizet biztosítanak mind a Szárazság sarkon (Botoșani megye), mind az Olténiai Szaharában (Dolj megye)".

"A víz- és csatornahálózatok bővítésébe történő beruházásokra is összpontosítunk az országos helyreállítási terv (PNRR) forrásaiból, mivel egy ilyen rendszer nemcsak csövek és csapok összessége, hanem higiéniát, egészséget és méltóságot jelent, gondoskodik a környezetről. Mindezek a beruházások folytatódnak, és remélem, hogy a központi szinten tett erőfeszítések helyi szinten is folytatódnak a régi infrastrukturális problémák orvoslására, és hogy ne ismétlődjön meg a jelenlegi helyzet, amikor a kezelt víz közel felét elveszítjük, mielőtt a csapig eljutnának" - fejtette ki a miniszter, idézi a News.ro.

Fechet szerint "az elsivatagosodás mellett a műanyag a talajok legnagyobb ellensége", hiszen az erdőn, mezőn eldobott műanyag több száz év alatt bomlik le, ezalatt a tőle "fulladó" talaj egyre szegényebbé válik. "A műanyag újrahasznosítása nem hóbort, hanem a minket életben tartó Föld iránti gondoskodás. Ezért nagyon örülök annak, hogy milliók felismerték, hogy a betétdíjas rendszer (SGR) nem csak arról szól, hogy összegyűjtjük a palackokat és visszakapjuk a pénzt, hanem a tiszteletről, a jövő iránti felelősségről" - tette hozzá a környezetvédelmi miniszter.

Related posts