Ferenc pápa: "Nincs értékesebb a gyermekek életénél" - Vatican News


A pápa a gyermekek jogaival foglalkozó első nemzetközi csúcstalálkozón tartott beszédében arra buzdította a világ vezetőit, hogy hallgassák meg a háborútól, a szegénységtől és a migrációtól szenvedő gyermekeket. Ismételten elítélte az abortusz "gyilkos" gyakorlatát, amely a "leselejtezés kultúrájából" ered.

"Semmi sem ér többet egy gyermek életénél." Ferenc pápa hétfőn a Vatikánban megrendezett első globális csúcstalálkozón, amely a gyermekek jogait helyezte a középpontba, a világ vezetőihez intézett beszédében hangsúlyozta a konfliktusok, a szegénység, a migráció, valamint a "leselejtezés kultúrája" által sújtott gyermekek védelmét. Kiemelte az abortusz és az elhanyagolás elleni küzdelem fontosságát, és sürgette, hogy hallgassanak meg minden gyermeket, hiszen sürgető szükség van a hangjukra és védelmükre.

"Szeresd és védelmezd őket" a témája annak a konferenciának, amelyen a világ minden tájáról érkezett résztvevők a gyermekek erőszakkal és kizsákmányolással szembeni védelméről, az erőforrásokhoz, az oktatáshoz és az egészségügyi rendszerhez való hozzáférésről, valamint a családhoz való jogokról tanácskoznak.

Ferenc pápa beszédében hangsúlyozta, hogy a gyermekek világszerte számos komoly kihívással néznek szembe. Bármennyire is fejlődik a világ, sok fiatal továbbra is szenved a szegénységtől, háborúktól, az oktatás hiányosságaitól, igazságtalanságoktól és a kizsákmányolástól. A pápa különös figyelmet szentelt azoknak a gyermekeknek, akik háborúk sújtotta vagy elszegényedett területeken élnek, ahol a körülmények különösen megpróbálóak. Ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a gazdagabb társadalmakban élő fiatalok sem mentesek a problémáktól; sokan küzdenek mentális egészségi gondokkal, tapasztalnak erőszakot vagy társadalmi kirekesztést. A pápa figyelmeztetett, hogy az iskoláknak és az egészségügyi rendszereknek lényegesen jobban kellene támogatniuk a már eleve nehéz helyzetben lévő gyermekeket, például a szorongó vagy depressziós fiatalokat, valamint azokat a serdülőket, akik az agresszió vagy önbántalmazás irányába hajlanak. Emellett megállapította, hogy a „hatékonyság kultúrája” a gyermekkort, akárcsak az öregséget, a létezés „perifériájának” tekinti, ezzel is hangsúlyozva a társadalmi értékek átgondolásának szükségességét.

Megállapította, hogy a fiatalok, akiknek a jövő reményét kellene képviselniük, egyre inkább a kétségbeesés és a jövő iránti optimizmus hiányának terhével küzdenek. Ezt ő "szomorú és aggasztó" jelenségnek tartja. Az egyik legmegdöbbentőbb téma, amellyel foglalkozott, a háború gyermekekre gyakorolt pusztító hatása volt. "Elfogadhatatlan, amit az utóbbi időben tragikus módon, szinte minden nap tapasztalunk: a bombák következtében szenvedő, a hatalom, az ideológia és a nacionalista érdekek oltárán feláldozott gyerekek sorsa" - emelte ki.

Ferenc pápa határozottan elítélte a fejlett országokban tapasztalható "kóros individualizmust", amely következtében sok gyermek szenved bántalmazást, elhanyagolást, vagy még tragikusabb esetekben csecsemőgyilkosság áldozatává válik azok által, akiknek az lenne a feladatuk, hogy védelmezzék őket. A pápa ismét felhívta a figyelmet a fiatal migránsok sorsára, hangsúlyozva, hogy számos gyermek veszíti életét a tengeren, a sivatagokban, vagy a kétségbeesés által vezérelt, életveszélyes utakon. E helyzetet "elfogadhatatlannak" minősítette. "A megtagadott gyermekkor egy néma sikoly, amely a gazdasági rendszer hibáit, a háborúk igazságtalanságait, valamint az orvosi ellátás és az oktatás hiányosságait hirdeti" - mondta Ferenc pápa. Figyelmeztetett arra is, hogy ne váljunk érzéketlenné ezekkel a tragédiákkal szemben, mert ez a legnemesebb emberi érzések, az irgalom és az együttérzés elvesztéséhez vezethet.

Ferenc pápa ezt követően felidézte a lakóhelyüket elhagyni kényszerült gyermekek szenvedését, kiemelve a megdöbbentő statisztikákat: több mint 40 millió gyerek vált kitelepítetté a konfliktusok miatt, és 100 millió lett hajléktalan. Elítélte a gyermekrabszolgaság, a kényszermunka, az emberkereskedelem, a visszaélések és a gyermekházasságok továbbélését is, arra a szívszorító valóságra hivatkozva, hogy 160 millió gyermek esik áldozatul ezeknek az igazságtalanságoknak. Továbbá felhívta a figyelmet 150 millió "láthatatlan" gyermekre, akiket születésükkor nem regisztráltak, így jogi személyazonosságuk hiánya miatt ki vannak téve a visszaéléseknek és a kizsákmányolásnak. "A kísérő nélküli kiskorúak jelensége egyre gyakoribb és súlyosabb" - mondta a Mianmarból menekülő rohingya gyerekek példájára hivatkozva. "Sajnos" - jegyezte meg a pápa - "a gyermekek elnyomásának ez a története állandóan megismétlődik" a háború idején, ahogyan a háborúkat átélt idősek mesélik. "A ma erőszak, kizsákmányolás vagy igazságtalanságok miatt szenvedő gyermekek meghallgatása is hozzájárul, hogy megerősítsük és nemet mondjunk a háborúkra" - állapította meg a pápa.

A pápa beszédének egyik legmeghatározóbb része az volt, amikor határozottan elítélte a "leselejtezés kultúráját". Ezen a területen az emberi életek, beleértve a meg nem születettekét is, mérlegelés nélkül tűnnek el, mintha csupán tárgyak lennének. "Ezt a leselejtező mentalitást követve, ahol az emberi lény hatalomra tör, a meg nem született életet áldozzák fel az abortusz kegyetlen gyakorlata által" – figyelmeztetett a pápa. Hozzátette, hogy ez a gyakorlat "elzárja a remény forrását az egész társadalom számára", ami mélyen aggasztó és elgondolkodtató jelenség.

Ferenc pápa arra hívta fel a világ vezetőit, hogy figyeljenek a gyermekek hangjára, ne csupán szavaikra, hanem a csendjükre, megnyilvánulásaikra és tapasztalataikra is. "Tekintetük és hallgatásuk is üzenetet hordoz számunkra, ezért fontos, hogy odafigyeljünk rájuk!" – hangsúlyozta a pápa. Kiállt amellett, hogy elengedhetetlen meghallgatni a gyerekeket, hiszen ők képesek megérteni minket, emlékeznek ránk, és kommunikálnak velünk. Kifejezte azt a reményét, hogy a Vatikánban tartott csúcstalálkozó hozzájárul egy olyan világ kialakításához, amely kedvezőbb a gyermekek számára. Megerősítette, hogy erkölcsi felelősségünk a gyermekek jogait és álmait a globális kihívások középpontjába helyezni. Végül arra ösztönözte a résztvevőket, hogy maximálisan használják ki a találkozó nyújtotta lehetőségeket, és reményét fejezte ki, hogy közreműködésükkel hozzájárulnak egy jobb világ megteremtéséhez a gyerekek, így mindenki számára. "Számomra a remény gyökere az, hogy mindannyian itt vagyunk, és középpontba helyezzük a gyermekeket, jogaikat, álmaikat és a jövő iránti igényeiket."

Related posts