Felújításra kerül Andrássy Gyula mauzóleuma Tőketerebesen, ezzel egy újabb lépést tesznek a történelmi örökség megőrzése érdekében.

Tőketerebes városa fontos lépést tett a kulturális örökség védelme érdekében, amikor aláírta a megállapodást magyarországi partnereivel. Ennek az egyezménynek a célja, hogy közösen új életet leheljenek a közös kulturális, szellemi és épített örökség emlékeibe Abaúj-Zemplén vármegyében. Különösen kiemelkedő pontja az egyezménynek a tőketerebesi Andrássy Gyula gróf mauzóleumának felújítása, amely nemcsak a gróf emlékét őrzi, hanem hozzájárul a megye nemesi hagyományainak megőrzéséhez is.
Erről Tőketerebes a város weboldalán tájékoztatott, hozzátéve, hogy a település történelmi műemlékének és hírességének rekonstrukciója 400 000 eurós költséggel valósul meg.
A felújítás során megújul a mauzóleum homlokzata, belső terei és alagsora, emellett pedig megerősítik az egész neogótikus épület szerkezetét is.
A felújítás után az emlékhely nyitva lesz a közönség előtt új expozíciójával, amely az építmény jellegzetességeit tükrözi majd"
- tájékoztatott a városháza. Hozzátették, hogy ezzel fontos előrelépéseket tesznek a határokon átnyúló közös turisztikai együttműködés és a turizmus élénkítése érdekében.
Az egyezményt Tőketerebes városa magyar partnereivel kötötte meg. A projekt értelmében az Andrássy-mauzóleumon kívül magyar részről felújítják a monoki és az Abaújszántó-Cekeháza-i kastélyt is.
Andrássy Gyula gróf, aki 1823-ban látta meg a napvilágot, a 19. századi magyar történelem egyik kiemelkedő alakja. Széchenyi István lelkes támogatójaként ismert, 1848-ban Zemplén vármegye főispánjaként tevékenykedett, és számos fontos posztot töltött be, többek között pénzügyminiszter, honvédelmi miniszter és külügyminiszter szerepében. Tevékenysége révén jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy Pest-Buda Közép-Európa korabeli fontos központjává váljon.
Tőketerebeshez szoros szálak fűzték, az itteni kastélyban szívesen tartózkodott, itt született fia, ifj. Andrássy Gyula és élete végén elhatalmasodó betegsége idején ide vonult vissza.
Bár 1890-ben a horvátországi Fiume közelében található Voloskóban hunyt el, pesti állami temetése, amelyen Erzsébet királyné, Sisi is megjelent, különleges esemény volt. Később, a kívánságának megfelelően, hamvait Tőketerebesen helyezték végső nyugalomra.
A mauzóleumban feleségével közösen pihen, és az ott található szobor Zala György, a neves magyar szobrászművész keze nyomát viseli magán.