Orbán Balázs félrevezető információkkal igyekszik népszerűsíteni a magyar gazdaság teljesítményét.

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke nemrég a Dollárpapa című podcastunk vendégeként elemezte a jegybank elmúlt 12 évének botrányos gazdálkodását, szerdán pedig a 24.hu-n megjelent írásában 13 pontban fejtegette, hogyan okozta az Orbán-rendszer a magyar gazdaság lemaradását.
A cikk kiindulópontjára, miszerint a magyar gazdaság az utóbbi időszakban gyengén teljesít, reagált Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a közösségi médiában. Orbán az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) statisztikáira hivatkozva hangsúlyozta, hogy 2015 első negyedéve és 2024 harmadik negyedéve között a magyar bruttó hazai termék (GDP) jelentős növekedést mutatott az OECD-tagállamokkal való összehasonlításban.
Az ábráról tényleg azt lehet leolvasni, hogy elég sokat fejlődtünk és jól állunk a legtöbb országhoz képest. Ugyanakkor Simor a cikkében összegyűjtött pontokban nem feltétlenül azt mondja, hogy az Orbán-kormányok intézkedései mindig rosszat okoztak a gazdaságnak, hanem inkább azt, hogy a hosszú távú gondolkodás hiánya és a létező hosszú távú stratégiák tévedései mára nagyon kedvezőtlen folyamatokat alapoztak meg. Simor így fogalmaz: "Az orbáni gazdaságműködtetés évtizedekre terjedő károkat okozott a magyar gazdaságnak."
Ezért, ha az adatok elemzése a célunk, érdemes Simor következtetéseit a 2020-2025 közötti időszak statisztikáin keresztül értékelni, hiszen az évtizedes károk még csak most bontakoznak ki. Ha ezt a megközelítést alkalmazzuk, és az Orbán Balázs által hivatkozott adatokat is figyelembe vesszük, egy eltérő, sokkal árnyaltabb képet nyerhetünk.
Még pontosabb egyébként, ha nem is az OECD-országokkal vetjük össze magunkat, hanem az Európai Unió tagállamain belül is azokkal, akikkel hasonló helyzetből indultunk. Az alábbi ábra segít tehát igazán eldönteni azt a kérdést, hogy hova vezet az Orbán-kormány gazdaságpolitikája.