Ezek a hétköznapi tévedések komoly károkat okozhatnak a veséidben.


A vesekárosodás gyakran észrevétlenül fejlődik, és a tünetek megjelenése általában akkor következik be, amikor a helyzet már súlyosra fordult. Éppen ezért fontos, hogy mindenki tisztában legyen a vesék működésével és a megóvásukhoz szükséges lépésekkel. Az egészséges vesefunkció megőrzése érdekében érdemes tájékozódni a helyes életmódról és az esetleges kockázati tényezőkről.

Legalább egy vesénk elengedhetetlen az élethez. Páros szervünk felel azért, hogy megszűrje és megtisztítsa vérünket a keletkező salakanyagtól, a felesleges mennyiségben jelenlévő nátriumtól és víztől. A rossz hír, hogy a vesekárosodás sokáig észrevétlen maradhat, a jó hír, hogy létezik rá szűrővizsgálat és néhány szabály, amelyek betartása segít megelőzni a bajt. Dr. Kálmán Éva nefrológus szakorvost kérdeztük a témában.

Két vesével születünk, és attól függően, hogy az anyaméhben milyen volt tápanyagellátásunk és milyen a genetikai hátterünk, vesénként 500 ezer-1 millió vesetestecskével rendelkezünk. Életünk során ez a szám fokozatosan csökken. Ahogyan öregszünk, vesénk is velünk öregszik, és hetvenéves korunkra működő állományának kb. 2/3-át elveszítjük. Idős korban ez a veseműködés elegendő lehet az ember számára, de ha az ezt megelőző években a vesét károsodás érte, akkor ennél is kevesebb vesetestecske marad a szervezetben, és előbb fog elfogyni, mint ahogyan mi magunk távoznánk az árnyékvilágból.

A csecsemők és totyogósok esetében a vesék még nem rendelkeznek azzal a képességgel, hogy hatékonyan tartsák vissza a vizet. Ezért mind a kisgyerekek, mind az idősebb felnőttek - akik esetleg veséjük működésének egy részét már elveszítették - hajlamosabbak a kiszáradásra. Ezért minden életkorban, de különösen a kisdedek és az idősek körében kiemelten fontos a megfelelő folyadékpótlás. Az idősebb embereknél ráadásul a szomjúságérzet is csökken, így különösen napsütéses időben figyelni kell a hidratálásukra.

A vesekárosodás kezdeti két szakasza általában észrevétlenül halad előre, így a problémák sokáig rejtve maradnak. Csak akkor válnak nyilvánvalóvá a tünetek, amikor a vese működése már jelentősen csökkent, és ekkor tapasztalhatóak olyan panaszok, mint az étvágy elvesztése, alvási nehézségek, viszkető bőr, csökkent vizeletmennyiség és kórosan fokozott fáradtság.

A krónikus vesebetegség ma már körülbelül 1,5 millió embert érint hazánkban, ami figyelemre méltó szám, és rávilágít a betegség jelentőségére a magyar egészségügyben.

- tájékoztat Kálmán Éva. A kórkép korai felismerése és megfelelő kezelése hihetetlenül fontos a betegség előrehaladásának lassítása és a társuló szív- és érrendszeri szövődmények elkerülése érdekében.

A vesefunkció állapotának felmérésére a szakorvos laborvizsgálatokhoz folyamodik, különös figyelmet szentelve a glomeruláris filtrációs ráta (GFR) meghatározásának. Ugyanakkor nem hagyható figyelmen kívül a vizeletvizsgálat kulcsszerepe sem. A GFR kiszámítása során a szakemberek figyelembe veszik a kreatinin-szintet, valamint olyan egyéb tényezőket, mint a páciens neme és életkora. Amennyiben a vizeletben vér vagy fehérje jelenlétére utaló jelek mutatkoznak, további vizsgálatok elvégzése válik szükségessé. Az egészséges vesefunkciót a 90 ml/min feletti GFR érték jelzi, míg 60 ml/min alatti érték esetén vesebetegség gyanúja merül fel - magyarázza Kálmán Éva.

Mivel a laikusok számára a vesekárosodás korai jelei gyakran rejtve maradnak diagnosztikus bizonyítékok hiányában, elengedhetetlen, hogy proaktívan odafigyeljünk veséink egészségére a betegségek megelőzése érdekében.

Légy fitt és aktív!

A fittséggel és aktivitással vérnyomásunk egészséges szinten tartását segítjük elő, ezáltal pedig csökkentjük a krónikus veseelégtelenség rizikóját.

Rendszeresen ellenőriztesd vércukor szintedet!

A kezeletlen cukorbetegség komoly veszélyt jelent a vesék egészségére, azonban a megfelelően szabályozott vércukorszinttel rendelkező betegek számára lehetőség nyílik arra, hogy szinte teljesen elkerüljék ezt a problémát.

Gondoskodj róla, hogy rendszeresen figyelemmel kísérd a vérnyomásodat!

A magas vérnyomás a vesebetegségek leggyakoribb kiváltó oka. Különösen nagy a kockázat, ha ez a probléma más egészségügyi állapotokkal, például cukorbetegséggel, emelkedett koleszterinszinttel vagy szív- és érrendszeri megbetegedésekkel társul. Ilyen esetekben a vesék károsodásának valószínűsége jelentősen megnő.

Fogyassz tápláló ételeket, és figyelj oda a testsúlyodra!

A megfelelő testsúly fenntartása kulcsfontosságú a cukorbetegség, a szívbetegségek és más, krónikus veseelégtelenséghez vezető állapotok megelőzésében. Érdemes figyelni a sóbevitel csökkentésére is, hiszen a napi ajánlott nátriummennyiség 5-6 gramm körül mozog, ami körülbelül egy teáskanálnyi mennyiséget jelent. Ennek érdekében próbáld minimalizálni a készételek és az éttermi ételek fogyasztását! Ne feledd, hogy a megfelelő koleszterinszint fenntartása is elengedhetetlen az egészséges életmódhoz!

Hagyd el a cigarettát!

A dohányzás az ereket károsítja, így a vesék ereit is.

Kerüld el a rendszeres vény nélküli gyógyszerek használatát!

Bizonyos gyógyszerek, például a különböző gyulladáscsökkentők, mint az ibuprofen, rendszeres szedése vesekárosodáshoz vezethet. Ezek a gyógyszerek általában nem jelentenek komoly veszélyt, ha a vese egészséges, és csak alkalmanként használják őket. Azonban, ha krónikus fájdalomcsillapítás céljából alkalmazod őket, mint például ízületi gyulladás vagy derékfájás esetén, fontos, hogy orvosoddal együtt olyan alternatívát válassz, amely hatékonyan csökkenti a fájdalmat, miközben minimalizálja a vese károsodásának kockázatát.

Related posts