A forint erősödése figyelemre méltó jelenség, hiszen egy euró ára akár 392 forintra is csökkenhet. Mi áll ennek a háttérében?


A forint, a lengyel zloty és a cseh korona az idei évben a feltörekvő piaci valutaelithez csatlakozik. Németh Dávid, a K&H vezető elemzője azonban figyelmeztet: a következő hetekben kockázatokkal kell számolni.

Az utóbbi hetekben a nemzetközi piacokon jelentős fluktuációk tapasztalhatók, amelyeket többek között az Izrael és Irán közötti fegyveres összecsapások, valamint a kereskedelmi háború újabb fejleményei okoznak. Ilyen zűrzavaros időszakokban a feltörekvő piaci devizák általában sokkal érzékenyebbé válnak, és a volatilitásuk drámaian megnő. Ennek ellenére a forint és a környező országok devizái meglepően stabilnak mutatkoznak, ami figyelemre méltó jelenség a jelenlegi piaci környezetben.

A forint az idei év első felében több mint 3%-kal, míg a cseh korona 1,7%-kal, a lengyel zloty pedig 0,9%-kal erősödött az euróval szemben. Ezzel szemben a legtöbb feltörekvő piaci valuta, például a román lej, a brazil reál és a dél-afrikai rand gyengült az euróval szemben. Érdemes megjegyezni, hogy ezeket a devizákat a dollárral szemben jegyzik, amely szintén gyengült az euróval szemben. Az első félév során az amerikai dollár több mint 10%-os értékcsökkenést szenvedett el. A magyar forint felértékelődése nemcsak a hat hónapos időtávon, hanem három, sőt egy hónapos periódusban is az élvonalba került.

Szólt Németh Dávid.

A forint erősödését több tényező is befolyásolja, köztük a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozott törekvése az infláció csökkentésére. Ennek érdekében a jegybank viszonylag magas kamatszintet tart fenn, ami így vonzóbbá teszi a magyar valutát a befektetők számára, és hozzájárul a forint stabilitásához.

Emellett fontos, hogy a magyar folyó fizetési mérleg és a nettó finanszírozási képesség pozitív tartományban van. Ez azt jelenti, hogy az országban devizatöbblet keletkezik, ez pedig szintén támogatja a forintot.

A szakértő kiemelte: Összességében a regionális valuták kedvező teljesítményéhez hozzájárul, hogy a makrogazdasági mutatók viszonylag optimisták. Emellett a korábban említett Izrael és Irán közötti feszültség viszonylag távol van a térségtől, és egyelőre nem okozott tartós, jelentős emelkedést az energiaárakban. Ez a helyzet szintén jótékony hatással van a forintra, a zlotyra és a koronára.

A szakember közölte:

Július elején izgalmas napok jöhetnek. Hiszen lejár az amerikai büntetővámok elhalasztására vonatkozó határidő, Európának még nincs megállapodása az Egyesült Államokkal ezen a téren. Amennyiben magas vámtarifák lépnének életbe, az kedvezőtlen hatással lenne a régiós és magyar gazdaságra, így a forintnál a leértékelődés kockázata felerősödhet.

Related posts