Moszkva elzárja a gázcsapot: Mi vár ránk a Magyarországra irányuló szállítmányok terén? - Pénzcentrum
Az orosz Gazprom energetikai óriás bejelentette, hogy kedden, a három éve tartó konfliktus során a gázszállítást lehetővé tévő megállapodás utolsó napján csökkentett mennyiségű gázt fog továbbítani Európába Ukrajnán keresztül. Ha nem születik az utolsó pillanatban valamilyen meglepetés-megállapodás, a gázszállítás január 1-jén leállhat, miután lejár az Oroszország és Ukrajna között érvényes öt évre szóló tranzitmegállapodás. Ez pedig Moszkva korábbi jelentős befolyását a európai gázpiacon gyakorlatilag teljesen megsemmisítheti - figyelmeztet a Reuters.
Vlagyimir Putyin orosz elnök december 26-án bejelentette, hogy az év hátralévő időszakában már nem áll rendelkezésre elegendő idő új gáztranzit megállapodás megkötésére Ukrajna területén. A fennmaradó orosz gáz vásárlói, mint például Szlovákia és Ausztria, már alternatív szállítási megoldásokat keresnek, így az elemzők úgy vélik, hogy a gázszállítás leállása csak minimális hatást gyakorol a piaci helyzetre.
A Title Transfer Facility (TTF), a holland virtuális kereskedési platform, amely az európai földgázárak kulcsfontosságú mércéje, kedden mérsékelt emelkedést mutatott, és délelőtt 48,85 euróra emelkedett megawattóránként.
Európa számára az olcsó orosz gázszállítások elvesztése jelentős gazdasági lassuláshoz, az infláció megugrásához és a megélhetési válság súlyosbodásához vezetett. Bár Európa gyorsan talált alternatív energiaforrásokat, az orosz gáz elvesztése felerősítette a hosszú távú aggályokat a globális versenyképesség csökkenéséről, különösen Németország ipari jövőjével kapcsolatban.
Oroszország és a Szovjetunió fél évszázadon át építette ki jelentős részesedését az európai gázpiacon, amely csúcspontján 35%-ot tett ki, de az ukrajnai háború szinte teljesen tönkretette ezt a Gazprom számára.
Az orosz gáz főbb európai szállítási útvonalai gyakorlatilag megsemmisültek, beleértve a Belaruszon keresztül haladó Jamal-Európa vezetéket és a Balti-tenger alatt futó Északi Áramlatot, amelyet 2022-ben robbantottak fel. Az Ukrajnán átvezető, szovjet időkből származó gázvezeték Szibéria mélyéből érkezik, a Kurszk régióban található Sudzha településen keresztül — ez a település jelenleg ukrán katonai ellenőrzés alatt áll — és Szlovákiába irányul. Szlovákiában a gázvezeték különböző ágazatai Csehország és Ausztria irányába folytatják az utukat.
Kijev megtagadta egy új tranzitmegállapodás tárgyalását. Ukrajna így évi körülbelül 800 millió dolláros tranzitdíjról mond le Oroszországtól, míg a Gazprom közel 5 milliárd dollárt veszít az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázeladásokból. A tranzitmegállapodás megszűnése nem valószínű, hogy megismétli a 2022-es EU gázár-emelkedést, mivel a fennmaradó mennyiségek viszonylag csekélyek. 2023-ban Oroszország körülbelül 15 milliárd köbméter gázt szállított Ukrajnán keresztül - ez mindössze 8%-a az orosz gázcsúcs 2018-2019-es európai mennyiségeinek.
A Gazprom kedden 37,2 millió köbmétert szándékozott szállítani, szemben a hétfői 42,4 millió köbméterrel.
Az Ukrajnán keresztüli szállítás leállása súlyos hatással van Moldovára, amely egykor a Szovjetunió részeként funkcionált. Eközben Magyarország továbbra is hozzájut az orosz gázhoz a Fekete-tenger alatt húzódó Török Áramlat vezetéken keresztül, bár a magyar fél szándéka az volt, hogy megőrizze az ukrajnai szállítási útvonalat is.