A Semmelweis Egyetem figyelmeztet egy olyan fertőzésre, amely nemcsak emberek, hanem kutyák számára is komoly veszélyt jelenthet.

Magyarországon az echinococcosis fertőzések száma folyamatosan emelkedik. Ezt a galandféreg által okozott betegséget elsősorban aranysakálok, rókák és kutyák terjesztik, és az emberekre nézve is komoly egészségügyi kockázatot jelenthet. A fertőzés következményei súlyosak lehetnek, ezért fontos a megelőzés és a tudatosság növelése.
Dr. Kardics Kinga, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Infektológiai Osztályának szakorvosa szerint az echinococcosis egy galandféreg által kiváltott betegség, amely nem csupán háziállatainkat fenyegeti, hanem ránk, emberekre is komoly kockázatot jelent.
A férgek és petéik, amelyek akár egy évig is életben maradhatnak, a rókák és aranysakálok bélsarával kerülnek a természetbe. Ezután elegendő, ha a kedvenced séta közben véletlenül rossz helyre szagol, és máris esélye van arra, hogy ezek a kórokozók az orrába vagy a szájába kerüljenek. De még a szőrére is rátapadhatnak, ahonnan mosakodás közben könnyen lenyalhatja őket.
Az echinococcosis egy zoonózis, ami azt jelenti, hogy állatokról emberre is átterjedhet. Elég, ha egy fertőzött kutya megnyalja a kezed, és te anélkül érinted az arcodat, a szád vagy az ételt, hogy megmosnád a kezed.
Ahogyan az infektológus hangsúlyozza, elengedhetetlen, hogy komolyan vegyük ezt a betegséget, mivel súlyos következményekkel járhat. Az echinococcosis fertőzés következtében ciszták alakulhatnak ki a májban, a lépben, a tüdőben, sőt, még az agyban vagy a csontokban is, mind az állatok, mind az emberek esetében.
Az echinococcosis diagnosztizálása különösen bonyolult feladat, mivel a fertőzés gyakran évekig rejtőzik a háttérben, a ciszták pedig általában nem növekednek olyan méretűre, hogy komoly panaszokat okozzanak. Ennek következtében a betegség felfedezése gyakran véletlenszerűen történik, leginkább más orvosi vizsgálatok során. A tünetek a ciszta méretétől és helyétől is függenek; például a tüdőben található ciszták köhögést és véres köpetet eredményezhetnek, míg a májban megjelenő elváltozások hasi fájdalmakkal, illetve sárgasággal járhatnak.
Szerencsére, ahogy ezt dr. Kardics Kinga is hangsúlyozza, a gondozott, rendszeresen és megfelelő módon féreghajtott kutyákat megóvhatjuk a fertőzéstől, ami egyúttal számunkra is egyfajta védettséget jelent.
A klinika infektológiai szakrendelésén havonta csupán néhány kutyák és macskák által okozott fertőzéses megbetegedést diagnosztizálnak – hívta fel a figyelmet a szakorvos. Fontos megérteni, hogy nemcsak a saját házi kedvenceink jelentenek potenciális veszélyforrást: a kóbor állatokkal való találkozás után kiemelkedően fontos a higiéniai előírások szigorú betartása, legyen szó akár a lakásunkról, akár a kertünkről. A kézmosás alapvető lépés, mivel a férgek és petéik a fertőzött állatok ürülékével távoznak. Ezért a kertünkben termesztett növények, zöldségek és alacsonyan érő gyümölcsök is szennyeződhetnek, ha arra tévednek kutyák, rókák vagy akár sakálok. Ezért elengedhetetlen, hogy minden fogyasztásra szánt terményt alaposan megmossunk.