Fedezd fel a mórahalmi vásár rejtett csodáit: Eltűnő disznófejek, Kádár-kolbász és titkos kincsek várnak rád! Galéria és videó a különleges élményekhez!

A mórahalmi vásár valódi kincsesbányája a különleges, értékes és nosztalgikus tárgyaknak. A vásári forgatagban egy különösen ritka alabástromkupa is napvilágra került. Bánhidy Zoltán vezetésével felfedezőutunk során számos érdekes tárgy és lenyűgöző történet tárult elénk a hajnali órák csendjében.
A vásár titkai csak akkor tárulnak fel igazán, ha az ember helyismerettel rendelkező szakértő, egy igazi bennszülött segítségét kéri. Éppen ezért az újságíró hajnalban, még a nap első sugarai előtt ébredt, hogy 6 órakor elinduljon Mórahalom felé. Utazása során Bánhidy Zoltán, az erdők, katonai relikviák és vásárok legavatottabb tudósa volt a kalauza, aki segített feltárni a kincsek rejtelmeit.
Vásár kora reggel: kincsvadászat és szórakozás
Korán kelni mindig megéri, és ezúttal valóban mindenféle érdekesség várta az embert: háború előtti könyvek, ismeretlenek családi fényképei, Kádár-korabeli kolbász, egy keletnémet hadsereg ételhordója, valamint egy különleges indiános kiadvány, amely az ohiói közkönyvtárból a mórahalmi vásártérig utazott. Ráadásul rábukkantunk egy 1973-as Ford-katalógusra is, amelyből megtudtuk, mennyibe került a hátsó ablakfűtés egy '73-as Mustangban. Azonban a "davaj" gitár és a hatástalanított PPS-41-es orosz géppisztoly sajnos már eltűntek, valószínűleg valaki két éve elvitte őket előlünk. De még a disznófejek rejtélyére is fény derült: miért van belőlük olyan kevés a vágóhídon? Minden felfedezés újabb izgalmas kérdést vetett fel!
Kolbászillat és disznófej-misztérium A levegőben terjengő fűszeres kolbászillat, mely a régi falusi piacok hangulatát idézi, egy különös rejtélyt sejtet. A nap felkeltével a helyi hentesbolt környékén csoportosuló emberek susmognak: miért tűnt el a híres disznófej, amely mindig is a bolt kirakatának dísze volt? A hentes, aki már generációk óta űzi mesterségét, csak annyit mond: „Néha a legjobb ízek mögött is megbújik egy titok.” Az emberek feszülten figyelik, ahogy a hentes a friss kolbászokat készíti, mindeközben a rejtély egyre mélyebb és izgalmasabb lesz. Ki lehetett az, aki merészelt eltulajdonítani a disznófejet, és miért? A válaszok a fűszeres illatok között, a hagyományos receptek lapjain és a falusi pletykákban rejlenek. A kolbászkészítés folyamata lassan, de biztosan elvezet minket a titok nyitjához, miközben a disznófej rejtélye egyre inkább magával ragadja a közösséget. Mert a jó kolbász nem csupán étel, hanem a közösség összetartó ereje, és talán éppen ez a titok kulcsa.
A vásári kincskereséshez mindenképpen jól kell lakni, hiszen éhgyomorra nehéz a felfedezés! Reggel hat után nem sokkal még csak ébredezik a piac, az árusok lassan pakolják ki portékáikat. Még a legfelkapottabb büfékocsinál, amely Kiskunfélegyházáról érkezett, is csendes a légkör, sorok nem kígyóznak. Az árak is barátságosak: tíz deka sült hurka 699 forint, míg a kolbász, tarja, pecsenyehús és oldalas 799 forintért kapható, a velő pedig egy ezresbe kerül. Két ember egy ötezresből kényelmesen jól lakhat, beleértve egy kolbászt, velőt, tarját, savanyúságot, kenyeret és mustárt. Érdemes korán érkezni, mert a velő gyorsan elfogy, amit az is indokolhat, hogy egyre kevesebb áll rendelkezésre. A félegyházi pecsenyések mesélték, hogy a disznófejeket egészben exportálják Kínába, közvetlenül a vágóhídról.
A nepperek hajnalban kelnek, amikor még a város alszik. Az első napsugarak fénye mellett indulnak útnak, hogy megkeressék a legjobb üzleteket és lehetőségeket.
A reggeli érkezésnek megvan a maga varázsa, hiszen ilyenkor könnyen megeshet, hogy tapasztalt, ügyes nepperek szedik össze a legjobb ajánlatokat, majd jócskán megemelt áron értékesítik azokat. A városi legendák szerint van egy eladó, aki egy szegedi turkálóban szerzi be a cipőket, hogy aztán a vásárok forgatagában adja tovább őket.
Retró relikviák és háborús emlékek: egy utazás a múltba, ahol a nosztalgia és a történelem találkozik. Az idő múlásával sok értékes tárgy és emlék maradt fenn, amelyek nemcsak a korabeli életstílust idézik fel, hanem a háborúk keserű tapasztalatait is. Ezek a relikviák mesélnek a régmúlt hétköznapjairól, a boldogságról és a fájdalomról, amelyek mind egy-egy történetet rejtenek magukban. A régi fényképek, katonai egyenruhák, vagy akár a harcmezőkről származó apróságok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy jobban megértsük a múltat, és emlékezzünk azokra, akik átélték ezeket az időket. Fedezzük fel együtt ezt az izgalmas világot, ahol a múlt és a jelen egyesül!
A kincsek világába visszatérve, egy különleges kötet landolt Bánhidy Zoltán táskájában, mindössze 300 forintért. Az értékét az illusztrációk adják, amelyek egyedivé és vonzóvá teszik a könyvet. Pár éve még orosz géppisztolyt is lehetett itt találni, amelyet hatástalanítottak. Most viszont a keletnémet hadsereg ételhordója ragadta meg a figyelmünket; igazán praktikus választás, ha nagy mennyiségű levest szeretnénk vendégségbe vinni.