Egyedi módszerek: ezek a praktikák végeznek a dióburok-fúróléggyel | Sokszínű táj


A dióburok-fúrólégy komoly kihívást jelent a gazdák számára, hiszen ez a kártevő alaposan megnehezíti a dióültetvények fenntartását. Sipos József növényorvos részletesen kifejtette, milyen módszerek állnak rendelkezésre a védekezéshez, és hogyan lehet hatékonyan csökkenteni a kártevő okozta károkat.

Ma már csak akkor terem a diófa, ha a gazda megvédi a dióburok-fúrólégy kártételétől - írta a Délmagyar.

A diófa egyik legveszélyesebb kártevője, a nyugati dióburok-fúrólégy, Amerikából és Mexikóból származik. Az 1980-as években érkezett Európába, és Magyarországon 2011-ben bukkantak rá az első példányára. Azóta a kertészek folyamatos harcot vívnak e kártevő ellen. Sipos József növényorvos a Délmagyarország podcast csatornáján osztotta meg tapasztalatait és tanácsait a fúrólégy elleni védekezés hatékony módszereiről.

A diófa végigkíséri az ember életét a bölcsőtől a koporsóig. Az elmúlt évszázadokban a diót valóban könnyen lehetett termeszteni. A klímaváltozás miatt megjelentek az invazív kártevők Magyarországon is és egyre komolyabb gondokat okoznak, ezek egyike a nyugati dióburok-fúrólégy. Magyarországon az első példányt Kőszeg határában találták 2011-ben, azóta már szinte mindenhol vannak

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta Sipos gazda a portál munkatársának.

A dióburok-fúrólégy először tápnövényt keres, majd megfelelő időjárási viszonyok mellett szaporodik és képes áttelelni is. A talajban báb alakban telel, a kifejlett példányok pedig júliustól szeptember közepéig rajzanak. A dióburok fúrólégy elleni védekezést mindig az előző év határozza meg.

Ha az előző évben észleltük, hogy a diófánk körül problémák merültek fel, mint például fúrásnyomok, lárvák okozta károk, vagy a termés elszíneződése, akkor valószínű, hogy a dióburok fúrólégy már a mi kertünkben is megtelepedett. Ezt a feltételezést a sárgalap-csapdák alkalmazásával is megerősíthetjük, amelyek könnyen beszerezhetők a gazdaboltokból. Ha tavaly már tapasztaltuk ennek a kártevőnek a jelenlétét, akkor érdemes felkészülnünk arra, hogy a diófa körüli talajban most is ott rejtőzködik. Ajánlom a kerttulajdonosoknak, hogy ha eddig nem tették meg, alaposan gereblyézzék össze a növényi maradványokat, gyűjtsék össze a lehullott leveleket, letört ágakat és gallyakat, majd semmisítsék meg őket. A fáról távolítsuk el a beteg ágrészeket és a megmaradt diókat is, valamint a diófa körüli talajt mozgatva lazítsuk fel, hogy csökkentsük a kártevők búvóhelyeit.

- sorolta a teendőket a szakember.

Nyáron, amikor a kihelyezett sárga csapdák azt mutatják, hogy a dióburok-fúrólegyek megérkeztek, elengedhetetlenné válik a permetezés. A növényorvos véleménye szerint a fa törzsét mészoldattal való meszelés nem elegendő megoldás. Sipos József viszont azt javasolja, hogy érdemes a gazdabolt kínálatából beszerezni egy magas cukortartalmú csalogató anyagot, amely hatékonyabb lehet a kártevők távoltartásában.

A különleges anyagot melegítsük fel 40 fokos vízben, majd keverjük hozzá az acetamidprid alapú rovarölő szert. A permetezést nagyobb cseppek formájában kell végezni, és a fa felső valamint középső szintjeire irányítsuk. Mivel a régi diófák impozáns lombkoronával bírnak, ajánlott magasnyomású permetezőgépet vagy drónt használni a hatékony alkalmazás érdekében.

Ahogy már említettük, a dióburok-fúrólégy egy inváziós faj, amely számára kedvezőek az éghajlati viszonyok, mivel hasonlítanak az eredeti élőhelyéhez. A természetes ellenségek hiánya és a diófák elterjedtsége csak tovább fokozza a problémát. Ez a légyfaj mára a legnagyobb fenyegetést jelenti a nagybani és háztáji diótermesztés számára Európában. A kártevő támadásainak következtében a termés gyakran piacképtelenné válik; a dió zöld burka nemcsak elszíneződik, hanem a belseje is gyorsan elrothad. Az utóbbi években különösen súlyos károkat okozott a dunántúli dióültetvényeken, ahol a pusztítás mértéke megdöbbentő volt.

Related posts