A tengeri balesetek egyszerűen okozhatták a kábelek megszakadását.
Majka kormánykritikus dala, amely szélsebesen hódította meg az internetet, valóban megosztó hatással bír. De vajon valóban árthat a rappernek ez a megnyilvánulás? Az alábbiakban körüljárjuk a kérdést.
Az esetek felvetették annak gyanúját, hogy Oroszország egy szélesebb körű, Európa-szerte végrehajtott hibrid támadási kampány részeként a tenger alatti infrastruktúrát veszi célba, és fokozott biztonsági intézkedésekre késztettek, többek között arra a múlt heti bejelentésre, hogy a NATO új járőr- és megfigyelési műveleteket indít a Balti-tengeren.
A legutóbbi incidens során Finnország egy olajszállító tartályhajót foglalt le, amely gyanúsan horgonyzott a Finnországot Észtországgal összekötő tenger alatti távvezetéken. A finn hatóságok állítása szerint az Eagle S nevű hajó egy olyan "árnyékflotta" tagja, amely a nemzetközi szankciókat kijátszva segíti Oroszországot abban, hogy olaját értékesítse a globális piacokon.
Egyedi esetek közé sorolható egy hongkongi bejegyzésű konténerhajó, amely 2023 októberében véletlenül megsértette egy földgázvezeték integritását a Finn-öböl térségében. Emellett említést érdemel a Yi Peng 3 nevű kínai hajó is, amely tavaly novemberben két adatkábelt vágott el a svéd vizekben, ezzel komoly fennakadásokat okozva a kommunikációs rendszerekben.
A tisztviselők véleménye szerint eddig a vizsgálatok, amelyekben részt vettek az Egyesült Államok mellett több európai biztonsági ügynökség is, nem találtak olyan bizonyítékokat, amelyek arra utalnának, hogy a kereskedelmi hajók, melyek gyanú szerint a tengerfenék különböző rendszerein keresztül horgonyoztak, ezt szándékosan, vagy Moszkva utasítására cselekedték volna.
Ehelyett az amerikai és európai tisztviselők szerint az eddig összegyűjtött bizonyítékok - beleértve a lehallgatott kommunikációt és más titkos hírszerzési információkat - arra utalnak, hogy a rosszul karbantartott hajókon szolgáló, tapasztalatlan legénység okozta baleseteket.
Az amerikai tisztviselők "egyértelmű magyarázatokat" idéztek, amelyek minden egyes esetben napvilágra kerültek, és amelyek arra utalnak, hogy a károk valószínűleg véletlenek voltak, valamint arra, hogy nincs olyan bizonyíték, amely orosz bűnösségre utalna. Két európai hírszerző szolgálat tisztviselői azt mondták, hogy egyetértenek az amerikai értékelésekkel.