Izrael légierője Szíriában végrehajtott bombázásai során egy különleges népcsoport, a drúzok védelmére hivatkozik. De kik is valójában a drúzok? A drúzok egy kisebbségi vallási közösség, amely a közel-keleti térségben, főként Libanonban, Szíriában és Iz

Sokan úgy tekintenek rájuk, mint Isten kiválasztott népére, és számuk körülbelül másfél millióra tehető. Dél-Amerikában található az egyik legnagyobb diaszpórájuk, ahol a zsidó közösségek erős baráti kötelékeket ápolnak. Ugyanakkor gyanakodva figyelik a megjuhászodott dzsihádistákat, akik Szíria sorsát alakítják.
Egy viszonylag kevéssé ismert, különleges vallással és szokásokkal bíró népcsoport, a drúzok védelmében indított bombázásokat Izrael Szíriában néhány nappal ezelőtt. A konfliktus április végén kezdődött, amikor Damaszkusz külvárosában drúz harcosok és a kormányhű fegyveresek között súlyos összecsapások robbantak ki. A helyzet olyan mértékben eszkalálódott, hogy a drúz közösség szellemi vezetője népirtással vádolta meg a szíriai hatóságokat, és nemzetközi beavatkozást szorgalmazott. Május 2-án Izrael légicsapást hajtott végre a damaszkuszi elnöki palota közelében, ezzel jelezve a szíriai vezetés számára, hogy hagyják békén a drúzokat. Másfél hónappal később Tel Aviv újra csapásokat mért szíriai célpontokra, miután Szuveida tartományban iszlamista milíciák és beduin törzsek támadták meg a drúz közösséget, ami véres összecsapásokat eredményezett azóta.
De kik ezek a drúzok, akik miatt Izrael harcba szállt? Külön népcsoportként szokták definiálni őket, bár saját országuk nincs. A nyelvüket tekintve a többség az arab levantei dialektusát beszéli, tehát nincs külön drúz nyelv. Ami nagyban megkülönbözteti őket a környező etnikumoktól, az a vallásuk, ami mintegy ezer éve alakult ki Egyiptomban és teljesen egyedi.