Donald Trump augusztusi tervei között szerepel, hogy 30 százalékos vámmal terheli az Európai Uniót. A lépés célja a kereskedelmi egyensúly megteremtése és a helyi ipar védelme. Az intézkedés várhatóan komoly hatással lesz a kétoldalú gazdasági kapcsolatok


CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES ÉSZAK-AMERIKA / Getty Images az AFP-n keresztül

Donald Trump amerikai elnök szombaton bejelentette, hogy augusztus 1-jétől 30 százalékos vámot vet ki a Mexikóból és az Európai Unióból az Egyesült Államokba érkező importárukra. Ez azt jelenti, hogy a hetekig tartó tárgyalások után sem sikerült átfogó kereskedelmi megállapodásra jutni az USA kulcsfontosságú partnereivel.

Az új vámintézkedéseket Trump külön-külön közzétett levelekben jelentette be a Truth Social nevű közösségi oldalon. A hét elején már több más országot is célba vett: Japán, Dél-Korea, Kanada és Brazília mellett a rézre is 50 százalékos vámtarifát rendelt el - jegyzi meg a Reuters.

Az Európai Unió abban bízott, hogy sikerül egy átfogó kereskedelmi megállapodást elérnie az Egyesült Államokkal, amely a 27 tagállam közös érdekeit szolgálja. Azonban Brüsszelben már napok óta készültek Trump várható lépéseire, különösen miután az amerikai elnök egyre szélesebb körben indította el vámháborúját. Az uniós vezetők aggódva figyelték az eseményeket, hiszen a kereskedelmi kapcsolatok jövője komoly tétet jelentett.

Az EU eredetileg olyan egyezményt szeretett volna elérni, amely ipari termékek esetében kölcsönös, nulla százalékos vámtarifákat rögzít. A hónapok óta tartó, kemény tárgyalások azonban egyre inkább arra mutatnak, hogy legfeljebb egy ideiglenes megállapodásra van esély - a reményt viszont még nem adták fel egy későbbi, kedvezőbb egyezség iránt.

Az unió tagállamai között nincs teljes konszenzus: Németország a gyors megoldásokra helyezi a hangsúlyt, hogy megóvja ipari szektorát, míg Franciaország figyelmeztet arra, hogy az EU ne engedjen az Egyesült Államok által diktált, egyoldalú feltételeknek.

Related posts