Dél-Korea vezető élelmiszeripari vállalata hazánkban indítja el régiós expanzióját, hiszen itt építi meg első gyárát. | Demokrata
A minisztérium hivatalos tájékoztatása alapján a tárcavezető bejelentette, hogy a CJ Foods, egy dél-koreai élelmiszeripari vállalat, új zöldmezős beruházás keretében készételgyártó üzemet és raktárközpontot alakít ki Dunavarsányban. A projekt összértéke körülbelül 31 milliárd forint, amelyhez az állam 5,3 milliárd forinttal járul hozzá, ezzel elősegítve kétszáz új munkahely létrejöttét az első szakaszban.
Beszédében rámutatott, hogy az itt előállítandó termékek túlnyomó többsége Nyugat-Európában kerül majd a piacra, miközben a vállalat alapvetően magyar gazdálkodóktól és beszállítóktól fogja beszerezni az alapanyagokat.
Majd közölte, hogy Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cégéről van szó, amelynek világszerte hatvan gyára van, így a beruházást éles versenyben sikerült elnyerni.
Ezt követően hangsúlyozta, hogy az utóbbi években a világgazdasági középpontok fokozatosan áthelyeződtek nyugatról keletre. Számos szektorban már az ázsiai szereplők határozzák meg az irányt, és Magyarország ezt a változást időben észlelte.
„Sikerült helyes döntéseket hoznunk, ami lehetővé tette, hogy sikeresen alkalmazkodjunk az új kihívásokhoz, és így mi is az új világgazdasági korszak győztesei közé emelkedtünk” – fogalmazott.
Továbbá tudatta, hogy már több mint háromszáz dél-koreai vállalat van jelen hazánkban, befektetéseik összértéke megközelíti a tízmilliárd eurót, ezzel a negyedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják.
Szijjártó Péter a közelmúlt válsághelyzeteire reflektálva hangsúlyozta, hogy ezekből elengedhetetlen tanulságokat kell levonnunk. Különösen kiemelte az élelmiszer-önellátás jelentőségét, amely a világ különböző részein, a koronavírus-járvány és az ukrajnai konfliktus következményeként, mára nem csupán gazdasági, hanem nemzetbiztonsági szempontból is kulcsfontosságúvá vált. Az ilyen helyzetek rávilágítanak arra, hogy a helyi élelmiszertermelés fenntartása nemcsak a gazdasági stabilitás, hanem a lakosság biztonsága szempontjából is elengedhetetlen.
Érintette a népességrobbanás kérdését is, emlékeztetvén arra, hogy az 1960-as években hárommilliárd ember élt a Földön, míg ma nyolcmilliárd, 2050-re pedig ez a szám meghaladja majd a kilencmilliárdot.
"Ezért a globális élelmiszeriparnak kiemelt szerepet kell betöltenie, (...) hiszen a különböző nemzetgazdaságok növekedése is jelentősen függ az adott ország élelmiszeriparának fejlődésétől" - nyilatkozta.
Úgy gondolta, hogy ez Magyarország számára kedvező fejlemény, mivel ez a terület hazánkban különösen innovatív, nemzetközi szinten versenyképes és eredményes.
"Talán az egyik fő ok, amiért így gondolkodunk, az az, hogy Magyarországon a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az élelmiszerbiztonság mindig is kulcsfontosságú ágazatoknak számítottak" - emelte ki.
A miniszter leszögezte, hogy a kormánynak stratégiai célkitűzése, hogy a legjobb feltételeket teremtse meg a jelenleg 155 ezer embernek munkát adó mezőgazdaság és élelmiszeripar számára.
"És fontos cél az is, hogy a Magyarországon előállított, a magyarországi élelmiszerellátásban megjelenő élelmiszerek minél nagyobb részét itt, Magyarországon, magyar forrásból állítsák elő" - jelentette ki.
"A nemzetközi versenyképességünket jól illusztrálja, hogy Magyarországon kétszer annyi terméket állítunk elő, mint amennyit a hazai piac képes felszívni" - fogalmazott.
Végül hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtizedben 282 jelentős élelmiszeripari projekt valósult meg az állami támogatás révén, összesen elképesztő 1300 milliárd forintos értékben.
Örömmel üdvözölte, hogy a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar tavaly újabb csúcsot állított fel, hiszen a termelési értéke elérte a lenyűgöző 6500 milliárd forintot. Az idei év első kilenc hónapjában pedig már túllépte az 5000 milliárd forintos határt.