Családon belüli bántalmazás: Hargita megyében idén egy ember tragikus módon életét vesztette.

Az idei év első negyedévében a Hargita megyei rendőrséghez kevesebb bejelentés érkezett családon belüli bántalmazásról, mint az előző év hasonló időszakában. Az esetek körülbelül fele városi, míg a másik fele vidéki területeken történt. Sajnos februárban egy ilyen eset tragikus következményekkel zárult, és az áldozat életét vesztette.
Hargita megyében az év első három hónapjában 109 családon belül elkövetett erőszakos cselekményről érkezett bejelentés a rendőrségre. 2024 ugyanezen időszakában 38-cal több, vagyis 147 esetet vettek jegyzőkönyvbe.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság részletezte: hogy 55 erőszakos cselekményt városi, 54-et pedig falusi környezetben élők követtek el: ezek közül 86 sértés a család otthonában (az esetek 78,89 százaléka), míg 23 bántalmazás (21,10 százalék) az utcán történt.
Az év első negyedévét tekintve Maroshévíz emelkedik ki a városok közül, hiszen itt regisztrálták a legtöbb bejelentést, összesen 17 alkalommal. Ezt követi Csíkszereda, ahol 12 esetet jelentettek. A falusi környezetből a gyergyószéki és Maroshévízhez közeli települések állnak az élen, mindkét helyről 15-15 bántalmazásos eset érkezett.
Az elkövetett bűncselekmények közül az esetek 67,88 százalékában, szám szerint 74-szer tettlegességig fajult a családon belüli konfliktus, míg 10 alkalommal (9,17 százalék) fenyegetés történt, ugyanakkor 13 esetben (11,92 százalék) a korábban kiadott távoltartási végzést szegték meg az elkövetők.
A jelzett időszakban 111 elkövető ellen indult vizsgálat, és 112 bántalmazott áldozat adatait vették nyilvántartásba. A 2024 első három hónapjához viszonyítva idén 40-nel kevesebb bántalmazót és 45-tel kevesebb áldozatot regisztráltak a hatóságok.
A statisztikák szerint a 111 bántalmazó közül 94 férfi (84,68%), míg 17 nő. Az esetek 27 esetében a bántalmazás alkoholos befolyásoltság alatt történt. Az áldozatok száma 112, közülük 79 nő (70,53%) és 33 férfi. A rendőrség tájékoztatása alapján a kiskorú áldozatok száma 13, akik közül 9 fiú és 4 lány, emellett egy kiskorú bántalmazóról is érkezett bejelentés.
A rendőrség nyilvánosságra hozta a bántalmazási esetek hátterét, amelyből kiderült, hogy az áldozatok és elkövetők között milyen kapcsolati viszonyok álltak fenn. Az adatok alapján 27 esetben házastársak vagy volt házastársak között alakultak ki konfliktusok, míg 36 esetben élettársi kapcsolatban élők csaptak össze. Emellett hat esetben a gyermek volt a bántalmazás áldozata, akit szülője vagy törvényes gyámja bántalmazott. Továbbá, 18 alkalommal szülői bántalmazásról van szó, amikor a szülő saját gyermekét bántotta, míg 25 esetben más rokoni kötelékek játszották a főszerepet a konfliktusokban.
A legfrissebb információk szerint a rendőrség a megadott időszakban összesen 32 távoltartási végzést állított ki, mindezt az áldozatok kérésére. A végzések eloszlása érdekes: 17 városi, míg 15 falusi lakos esetében került sor kiadásra. Ebből a 32 végzésből hármat az ügyészek már érvénytelenítettek, míg 10-et a bíróság megerősített. Az év első három hónapjában öt bántalmazót köteleztek arra, hogy elektromos nyomkövetőt viseljenek, és egy csíkszeredai férfi esetében ez folyamatos kötelezettségként van jelen. A rendőrség hangsúlyozta, hogy országos szinten Hargita megyében a legfegyelmezettebbek közé tartoznak azok, akikkel szemben távoltartási végzést rendelnek el.