A tiszakécskei horgászok úgy érzik, hogy átverve lettek, és ez súlyosan veszélyeztetheti a helyi halállományt.
A tiszakécskei horgászegyesület nehéz helyzetbe került. A helyi önkormányzat pályázatot írt ki a Holt-Tisza holtágainak hasznosítására. Licit útján nyerte el a Király és Társai Halászati Kft. a bérleti jogot, a tiszakécskei horgászok pedig aggódnak, hogy teljes halállományukat elveszítik.
A Tiszakécske és Környéke Sporthorgász Egyesület huszonöt éve bérli Tiszakécskén a Holt-Tisza holtágait, és fizet is rendesen.
Az egyesület, amely a város legnagyobb létszámú civil szervezetének számít, körülbelül ezer tagot számlál. Jelenleg a Holt-Tiszát az önkormányzattól bérlik, azonban a bérleti joguk december 31-én lejár. Az önkormányzat pályázatot hirdetett a víz jövőbeni hasznosítására. Korábban az önkormányzat évente 2,2 millió forint bérleti díjat kért, és mivel az egyesület rendszeresen teljesítette ezt a kötelezettséget, természetesnek tartották, hogy a következő pályázati kiírás után is folytathatják a horgászatot a vízen – számolt be róla a Baon.hu.
Az első licitálás során két pályázó, a helyi horgászegyesület és a horgászbolt képviselője indította el az ajánlatokat. Az önkormányzat azonban érvénytelennek nyilvánította a pályázatot, így új kiírásra került sor. Az új licitációra már nemcsak az előző két jelentkező, hanem a tiszaugi székhelyű Király és Társa Halászati Kft. is benevezett, annak ellenére, hogy korábban azt nyilatkozta, nem fog részt venni a folyamatban. A licit 3 millió forintról indult, és a tét folyamatosan, százezer forintos lépésekben emelkedett. A verseny végén a Király és Társa Halászati Kft. diadalmaskodott, ajánlatukkal elérve a 20,1 millió forintos összeget.
A helyi horgászegyesület számára óriási kihívást jelent, hogy az általuk a vízbe telepített halállományt az önkormányzat egy idegen személynek adta át. Ez a döntés komoly aggodalmakat keltett a közösségben, hiszen a horgászok kemény munkája és elkötelezettsége most veszélybe került.
Évente negyvenmillió forint értékben telepítettek halat, számos versenyt rendeztek, köztük nemzetközit is. A kettes holtág pedig, a környék legkedveltebb horgászvize lett, ahova messziről is jönnek pecázni. Az egyesület most úgy érzi, hogy az eddigi munkájuk a semmibe ment.
December 21-én az egyesület elnöksége közgyűlésen kérte a tagság véleményét. Király Zoltán a licitet megnyerő cég tulajdonosa azt ígérte, hogy nem fog sokat változtatni a jelenlegi helyzeten, ehhez képest az éves jegyek árát, 45 ezer forintról 65 ezerre fogja emeli, de foglalkoztatni fogja a két halőrt és a pénztárost is. Az egyesület attól is fél, hogy az új bérlő lehalássza majd a vizet, amibe szerintük százmillió forint értékű hal van. Király Zoltán ezt a közgyűlésen cáfolta. Az új tulajdonos azt is megígérte, hogy 2025. január 31-ig engedi horgászni az idei évben engedéllyel rendelkezőket, de ez az időpont minden élővízre érvényes.
A közgyűlés során elhangzott, hogy az egyesület olyan intézkedést tervez, amely révén kötelezni kívánják az önkormányzatot egy új pályázat kiírására. Ennek célja, hogy a víz kezelését továbbra is tapasztalattal rendelkező bérlő végezhesse. Amennyiben az önkormányzattal nem sikerül megállapodni az új pályázat ügyében, a kérdést jogi útra terelik. Ez azonban azt jelenti, hogy a pereskedés ideje alatt az új bérlő nem férhet hozzá a vízhasználathoz.
A közgyűlésen megszavazták, hogy az egyesület lépni fog.
Az önkormányzatot arra próbálják ösztönözni, hogy reconsiderálja a pályázatok kiírásának módját. Céljuk, hogy olyanok pályázhassanak, akik valóban jogosultak a bérlésre, nem csupán azok, akik a legnagyobb anyagi háttérrel rendelkeznek. Kifejtették, hogy ha ezt a lehetőséget elengedik, akkor az egyesület működése veszélybe kerül, és a helyszín csupán egy jegyváltó ponttá válik, amely csak egy szűk kör számára lenne elérhető. Ez pedig végső soron a horgász egyesület hanyatlásához vezetne.