Bajban az Apple és a Microsoft? Az OpenAI belép a hardverpiacra, és már létre is hozott egy új vállalatot a fejlesztések támogatására!


Az OpenAI, a ChatGPT mögött álló innovatív cég, új vállalatával egy lenyűgöző, több mint 2300 milliárd forint értékű befektetéssel indul útnak. Az elképzelésük az, hogy olyan forradalmian új eszközöket alkossanak, amelyek messze túlmutatnak a hagyományos képernyők nyújtotta lehetőségeken.

Az OpenAI felvásárolta az io nevű mesterséges intelligenciával foglalkozó hardverfejlesztő céget, amelyet Jony Ive (képünkön balra) neves formatervező alapított. Az ügylet értéke 6,5 milliárd dollár, vagyis körülbelül 2300 milliárd forint. Ez a Sam Altman (képünkön jobbra) vezette OpenAI eddigi legnagyobb akvizíciója, amibe az Apple enyhén bele is remegett: a Mac és iPhone gyártó részvényeinek értéke 2 százalékkal csökkent a bejelentés után - vette észre a Bloomberg.

A megállapodás szorosan összekapcsolja az OpenAI működését Ive páratlan tapasztalataival, amit a formatervező és Altman közös nyilatkozatában "kivételes lehetőségnek" neveztek.

"A modern számítógépek ma már képesek látni, gondolkodni és megérteni a környezetüket, mégis, a felhasználói élményünket továbbra is a hagyományos termékek és felhasználói felületek formálják" - olvasható a szokatlanul személyes hangvételű közleményben.

Az OpenAI mostantól integrálja az io-t, miután korábban 23%-os részesedést szerzett a vállalatban. Az akvizíció folytán egy 55 fős csapat is a ChatGPT-t fejlesztő céghez kerül, amelynek tagjai között olyan neves egykori Apple-mérnökök és tervezők találhatók, mint Scott Cannon, Tang Tan és Evans Hankey.

Ez a csapat több ikonikus Apple-eszköz fejlesztésén is együtt dolgozott Jony Ive-val.

Az io csapata, amely az inspiráló, képességeket és lehetőségeket növelő termékek fejlesztésére fókuszál, most szorosabbra fűzi kapcsolatát az OpenAI-jal. Ezzel céljuk, hogy együttműködjenek a San Franciscó-i kutatás, mérnöki munka és termékfejlesztés területén tevékenykedő szakemberekkel. A nyilatkozat mellé csatolt kisfilm bemutatja Jony Ive és Sam Altman találkozását, amelyből kiderül, hogy a két vezető már két éve titokban dolgozik közösen olyan prototípusokon, amelyek új alapokra helyezik az ember és a gép közötti interakciót. Mint mondják, olyan innovatív terméket álmodtak meg, amely "túllép a hagyományos képernyők határain".

Az első AI-alapú eszköz, amely az együttműködés keretében készül, 2026-ra várható, és azzal a koncepcióval álmodták meg, hogy természetesebb, magával ragadóbb élményt nyújtson, mint a mai számítógépek vagy okostelefonok.

Az OpenAI által közzétett videóban Altman kifejti, hogy a mesterséges intelligenciával való interakció a jelenlegi telefonok és laptopok segítségével túl bonyolult. "Célunk, hogy olyan új generációs számítógépeket fejlesszünk, amelyek kifejezetten az AI-ra építenek" - hangsúlyozta.

Az OpenAI egyre nagyobb figyelmet fordít a fogyasztói alkalmazásokra és a fizikai mesterséges intelligencia-élményekre. Nemrég felvették például azt a Caitlin "CK" Kalinowskit, aki korábban a Meta Orion AR-projektjét vezette, és befektetettek a nagy léptékű AI-modellekre specializálódott Physical Intelligence nevű robotikai startupba is.

Altman vállalatának jelenlegi értéke 300 milliárd dollár, vagyis körülbelül 107 ezer milliárd forint körül mozog, amivel olyan riválisokkal került egy ligába, mint a Google, az Anthropic vagy az xAI.

Related posts