Azonnal vonzó karrierlehetőségeket és jelentős jövedelmet kínál ez a szektor - beszélgetés Zaránd Gergellyel, a BME tudományos rektorhelyettesével.


Zaránd Gergely így nyilatkozott: "Kutatásaink fókuszában olyan területek állnak, amelyek szorosan kapcsolódnak az alkalmazásokhoz, és gyakran közvetlen közelükben helyezkednek el. Ide tartozik a nanotechnológia, a kvantumtechnológia, az optika, valamint a kvantumoptika, továbbá a statisztikus fizika, a kvantumstatisztikus fizika, a számítógépes adatelemzés és az adattudomány is." A BME Kvantuminformatika Nemzeti Laboratóriumának Természettudományi kari vezetőjével, a BME Fizikai Intézetének igazgatójával folytatott beszélgetés során kiderült, hogy Zaránd Gergely ma már a BME tudományos rektorhelyettese is.

Ezt a cikket az UNI in&out 2025-ös kiadásában publikálták.

A kvantummechanikát aktívan alkalmazó új technológiákat nevezzük kvantumtechnológiának. Idetartozik a kvantumérzékelés, a kvantumkommunikáció és persze a kvantumszámítógépek.

A kvantumkommunikáció és kvantumszámítások alapját a "kvantumos összefonódás" adja, ami egy rendkívüli jelenség. Ez azt jelenti, hogy olyan távoli objektumok is képesek egymással kölcsönhatásba lépni, amelyek között nincs közvetlen kapcsolat, mégis egy közös kvantumos állapotban léteznek. Amikor az egyik objektummal történik valami, a másik azonnal reagál, mintha egyfajta titkos kapcsolat kötné össze őket. Ez a jelenség hasonlít a távolhatásra, amelyet az emberi értelem nehezen tud felfogni. A kvantumteleportáció pontosan erre a jelenségre épít: az összefont kvantumbitpárok segítségével információt lehet "teleportálni" egyik helyről a másikra. Ez a kvantummechanika egy olyan meglepő aspektusa, amelyről Einstein is úgy vélekedett, hogy ellentmondásos. Ő azt állította, hogy ilyen távolsági hatások nem létezhetnek, de a kísérletek végül azt igazolták, hogy tévedett.

A kvantumtechnológia már régóta a mindennapjaink szerves részévé vált, ám sokan talán nem is sejtik, hogy mennyire közvetlen kapcsolatban állunk vele. Gondoljunk csak a GPS-műholdakra, amelyek egy rendkívül precíz atomórát alkalmaznak: ez a kvantumtechnológia csodája! Amikor a Google Maps segítségével navigálunk, valójában ezt a kiemelkedő időmérőt használva találjuk meg pontosan a helyünket, akárhol is járunk a világban. Így a kvantumtechnológia láthatatlanul, de annál fontosabb szerepet játszik az életünkben.

A kvantumtechnológia napjainkban olyan forradalmi áttöréseket és innovatív megoldásokat kínál, amelyekről évekkel ezelőtt még álmodni sem mertünk. Jelenleg Kína élen jár ezen a területen, és lenyűgöző lépéseket tesz a kvantumkutatás és -alkalmazás terén.

A kvantumkommunikációs hálózatok világszerte több ezer kilométeres távolságokat ölelnek fel, és az európai kvantuminternet kiépítése már javában zajlik, melyhez az európai kvantumszámítógép fejlesztésében is aktívan hozzájárulunk a Kvantuminformatika Nemzeti Laboratórium keretein belül. Jelenleg a kutatások egyik legizgalmasabb területe az, hogy miként lehet a kvantumszámítógépeket a lehető legoptimálisabban működtetni, valamint hogy milyen fizikai megvalósítási formák és platformok révén érhetjük el a legjobb teljesítményt.

Jelenleg Magyarországon a Műegyetem kínál kvantumtechnológiai képzést, amely egyedülálló lehetőséget biztosít a jövő tudósai számára. A tavaly indított angol nyelvű fizikus-mérnök képzésünk Nanotechnológia és kvantumalkalmazások specializációja kifejezetten a legújabb kvantumtechnológiai fejlesztésekre készíti fel a hallgatókat. Ezen kívül a nukleáris technológia, a fenntartható energetika és az adatelemzés területén is lehetőségük van specializálódniuk, így olyan hiányszakmákban szerezhetnek tudást, ahol az ipar kereslete folyamatosan növekszik.

Különösen izgalmas, hogy egy műszaki környezetben dolgozunk, ami lehetővé teszi számunkra, hogy kutatási tevékenységünket olyan területekre összpontosítsuk, amelyek szorosan kapcsolódnak az alkalmazási lehetőségekhez. Ilyen területek például a nanotechnológia, a kvantumtechnológia, az optikai rendszerek, a kvantumoptika, a statisztikus fizika, a kvantumstatisztikus fizika, valamint az adattudomány. Ezek a témák jelentős szerepet játszanak kutatásainkban, és folyamatosan új perspektívákat kínálnak számunkra.

Intézetünk középpontjában a felfedező jellegű kutatás áll, amelynek keretein belül kutatásaink jelentős része, körülbelül 65-75%-a ebbe az irányba orientálódik. Csak körülbelül egynegyedét képezi a kutatási tevékenységeinknek az alkalmazott vagy alkalmazásorientált kutatás. Itt számos ipari partnerrel működünk együtt, kiemelkedő együttműködőink közé tartozik a Semilab, a Bosch és a 77 Elektronika, de számos más innovációra épülő céggel is aktívan kapcsolatban állunk. Jelenleg Magyarországon a vállalatok számára nehézséget jelent az egyetemi kutatások finanszírozása, ugyanakkor az oktatási szektorban sokkal nyitottabb az együttműködés. Tapasztalataink szerint óriási igény van a jól képzett fizikusokra és fizikus-mérnökökre; hallgatóink iránti kereslet folyamatosan növekszik, és ipari partnerek keresnek meg minket, hogy indítsuk el a fizikus-mérnök képzést.

A természettudomány lenyűgöző világa számomra igazi felfedezés: arra törekszik, hogy feltárja a világunk működését meghatározó törvényeket és jelenségeket. Ha sikerül megértenünk ezeket az alapelveket, akkor képesek leszünk kihasználni őket, irányítani a dolgokat, és kreatívan alkalmazni az élet különböző területein. Észrevettük, hogy a lányok gyakran ugyanolyan kiemelkedően teljesítenek, sőt, egyes tudományágakban még a fiúkat is felülmúlják. Ezért bátorítok mindenkit, akit vonz a fizika és a matematika világa, hogy merjen belevágni! Örömteli látni, hogy egyre több lány választja ezt a pályát!

A frissen végzettek szinte azonnal vonzó karrierlehetőségekhez és jelentős jövedelemhez jutnak. Ez számunkra kihívást jelent, mivel több doktoranduszra lenne szükség, olyan fiatal kutatókra, akik elköteleződnek a felsőoktatás mellett és részt vesznek az egyetemi kutatásokban. Azonban az ipar iránti nagy kereslet miatt nehéz versenyképesen tartani a fizetéseinket.

Related posts