Az Európai Unió döntése értelmében megszűntek a roaming díjak Ukrajnában, és ezáltal a mobiltelefonos szolgáltatások használata jelentősen megkönnyült. A Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoport most arra szólít fel, hogy a Nyugat-Balkán országaiban is vezessék be

A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja írásbeli kérdést intézett az Európai Bizottsághoz, amelyben arra kérik a brüsszeli intézményt, hogy a nyugat-balkáni országokra is vonatkozzon a többletdíjmentes roaming szolgáltatás. Az EP-képviselők célja, hogy elősegítsék a térség országai közötti kapcsolatok erősítését és a digitális közlekedés könnyebbé tételét.
A közleményben Vicsek Annamária, a Fidesz európai parlamenti képviselője nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy a roamingdíjak megszüntetése kulcsfontosságú a határokon átnyúló kommunikáció elősegítése érdekében.
A vajdasági magyar közösség szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy a családtagok, diákok, vállalkozók és munkavállalók zökkenőmentesen, igazságos feltételek mellett tudjanak kapcsolatot teremteni az Európai Unió tagállamaiban való tartózkodásuk során.
- fogalmazott.
A kezdeményezés kapcsán Vicsek Annamária hangsúlyozta, hogy ismételten világossá vált: az Európai Unió kettős mércét alkalmaz. Miközben Ukrajnát szinte azonnal a tagjelöltek közé emeli, addig Szerbia már több mint egy évtizede várakozik tagjelölti státuszával. Ha az EU valóban elkötelezett Szerbia európai integrációja mellett, akkor sürgősen fel kell számolni a mindennapi akadályokat – tette hozzá.
Gyürk András fideszes EP-képviselő azt mondta, a roamingszabályozás sikertörténet, amit minden európai polgár számára elérhetővé kell tenni.
Az EP-képviselő kifejezte aggodalmát amiatt, hogy míg az Európai Bizottság Ukrajnát már 2026. január 1-jétől az európai roaming rendszer részévé kívánja tenni, addig a nyugat-balkáni országok számára évek óta nem történt érdemi előrelépés ezen a téren.
A szavak szerint ez a kezdeményezés egy kulcsfontosságú és aktuális üzenet az Európai Bizottság számára.
"A nyugat-balkáni országok lakói is Európa közösségének részei, és joggal várják el, hogy a belföldi tarifák előnyeit élvezhessék, amikor telefonálnak vagy interneteznek, függetlenül attól, hol tartózkodnak."
- fogalmazott Gyürk, majd kifejtette: ennek ellenére, miközben Ukrajna az uniós bizottság támogatásával szinte villámgyorsan csatlakozik az európai roaming rendszerhez, a Nyugat-Balkán helyzete sokkal lassabb ütemben fejlődik.
"Elfogadhatatlannak tartjuk a kettős mérce alkalmazását, ezért felszólítottuk az Európai Bizottságot, hogy találjon gyors megoldást a kialakult helyzetre"
Orbán Viktor kijelentette, hogy Brüsszel célja az, hogy az európai állampolgárok pénzét Ukrajnába irányítsa.
A Kreml segítséget kér a tárgyalások folytatásához, mert szerintük Ukrajnát a támogatások a háború folytatására ösztönzik