Az Orbán-kormány helyzete máris nehezedik ettől a tényezőtől.


Az Európai Parlament is beszáll a hazánk elleni perbe. A zárt ajtók mögött történő szavazáson állítólag 19 támogatás mellett mindössze egy tartózkodás és egy ellenszavazat volt.

Kedden az Európai Parlament jogi szakbizottsága hivatalosan is megszavazta, hogy csatlakozzon az Európai Unió Bíróságán folyamatban lévő perhez, amelyet az Európai Bizottság indított Magyarország ellen a szuverenitásvédelmi törvény apropóján. A politikai döntés már korábban megszületett, és most a szakbizottság is zöld lightot adott a részvételre. A Népszava értesülései szerint a zárt ajtók mögött zajló szavazáson 19 képviselő támogatta a javaslatot, míg egy képviselő tartózkodott, és egy másik ellene szavazott.

A per azért indult, mert az Európai Bizottság szerint a szuverenitásvédelmi törvény sérti az uniós jogot. Ez a lépés egy kötelezettségszegési eljárás végső szakasza, miután a Bizottság már néhány hónappal a 2023 végén elfogadott törvény után jelezte aggályait. Mivel Magyarország nem adott érdemi választ a felvetésekre, az ügy bíróság elé került. A magyar kormány azzal érvel, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal célja az ország megvédése a külföldi befolyástól. Az eddigi működése során azonban a Lánczi Tamás vezette hivatal főként civilek és újságírók ellen lépett fel a szuverenitás védelmére hivatkozva.

A Bizottság és az Európai Parlament érvei szerint az uniós joggal ellentétes, hogy a Hivatal tevékenységei nagymértékben mentesek a bírósági felülvizsgálattól. Továbbá, a jogszabályok ellentmondásos módon különböző helyzetbe állítják a magyar és a nem magyar érdekeket és tevékenységeket. Ez a megkülönböztetés pedig ütközik az európai szinten elismert hátrányos megkülönböztetés tilalmával, amely értékek megerősítése kiemelkedően fontos az Európai Parlament számára. Ahhoz, hogy az Európai Parlament jogi értelemben is a Bizottság pártjára állhasson, az EP elnökének kell megbíznia az intézmény jogi szakértőit – számol be róla a Népszava.

Related posts