AKG és ÖKO: Minden kisebb igénylő elnyerte támogatását, míg a nagyobbaknak még várakozniuk kell - Mezőhír.

Kiemelkedő fontossággal bír, hogy a gazdálkodók júniusra a nyertesek sorába kerülnek-e, vagy sem. Jelenleg annyit tudunk, hogy a tárca a korábbi évekhez hasonlóan ugyanannyi kérelmezőt támogat. Emellett a legnagyobb gazdaságok AKG és ÖKO pályázatai egyelőre még nem dőltek el, és várakozó állapotban vannak.
Az AKG és az ÖKO pályázatok beadásakor egy figyelemre méltó tendencia figyelhető meg: a támogatásra regisztrált területek mennyisége harmadával emelkedett az agrár-környezetgazdálkodás terén. Ez a növekedés különösen a szántóföldek esetében okozhatja a nyerési esélyek csökkenését. Márciusban kiemeltük, hogy sok gazdaság számára az AKG a profit egyetlen forrása, ami még fontosabbá tette, hogy a pályázati döntések időpontja a tavaszi vetések előkészítése szempontjából kulcsszerepet játszik. Ezenkívül tisztában vagyunk azzal, hogy az AKG-döntések hatással vannak a gazdák Egységes Kérelemben (EK) tett AÖP-vállalásaira is. Az, hogy valaki nyer-e, alapvetően befolyásolja a jövőbeli KAP-pályázatokon való részvételét is, például a támogatott földhasználatváltás irányába terelheti. Összességében tehát rendkívül fontos, hogy a gazdálkodók júniusra a nyertesek között tudhassák magukat, hiszen ez komoly következményekkel járhat a jövőbeni lehetőségeikre nézve.
Tavaly az AKG-program keretein belül összesen 19.846 kérelem érkezett, amelyek 1.611.100 hektárnyi területre vonatkoztak. Ezzel párhuzamosan az ÖKO kiírásra 5.799 pályázat érkezett, amelyek 350.756 hektárra vonatkoztak. A legutóbbi AKG programban körülbelül 17 ezer gazdálkodó vett részt, akik összesen hozzávetőlegesen 1,2 millió hektáron gazdálkodnak. Az ökológiai programban évente körülbelül 5.500 gazdálkodó nyújt be igényt kifizetésre, összesen 275 ezer hektárra.
A szaktárca legfrissebb közleménye szerint minden formailag megfelelő és a minimális követelményeket teljesítő pályázó számára elérhetővé vált a támogatás. Ennek értelmében körülbelül 17.600 AKG és több mint 5.000 ÖKO kérelem támogatásáról döntöttek. Ez alapján eddig a korábbi évekhez hasonló támogatotti létszámot tapasztalhatunk. Éves szinten ez az AKG program esetében 150 milliárd, míg az ÖKO vonatkozásában 58 milliárd forint kifizetését jelenti a gazdálkodók számára.
A támogatási programok kötelezettségvállalási időszaka 2025. január 1-től 2029. december 31-ig tart, és elsőként az idei Egységes Kérelem keretében nyújthatnak be kifizetési igénylést a gazdálkodók. A tárca megújította új AKG és ÖKO döntéshozatali rendszerét annak érdekében, hogy az érintettek gyorsabban juthassanak hozzá a forrásokhoz. Nagy István miniszter hangsúlyozta, hogy első körben a kis- és családi gazdaságok, majd a következő körben a nagyobb gazdaságok, ezt követően - a források rendelkezésre állása esetén - a nagyobb területen termelők is kézhez kaphatják a támogatói szerződéseiket, amely alapján benyújthatják majd az egységes kérelmeiket.