A korábbi litván külügyminiszter véleménye alapján Magyarország szavazati jogának felfüggesztése szükséges lépés lenne.
![](/images/content/8544342206/a0906a60dec09f21c49d375f2eb515ed.jpg)
Gabrielius Landsbergis, a korábbi litván külügyminiszter véleménycikkében rámutat, hogy az EU félévente frissíti Oroszországgal szembeni szankcióit, ám ez a folyamat mindig Magyarország utolsó pillanati egyezsége után történik. Ráadásul az ukrajnai konfliktussal és Oroszország ellenállásával kapcsolatos uniós döntések során Magyarország zsarolása folyamatosan jelen van, különösen az ukrajnai háború 2022-es kitörése óta.
Gabrielius Landsbergis megjegyzései szerint a jövőben is várhatóak Magyarország kísérletei, amelyek célja az Európai Unió külpolitikájának megakadályozása vétók és zsarolás révén. Landsbergis aggasztónak tartja, hogy Brüsszel eddig nem állította meg ezt a magatartást, ezzel pedig hozzájárul a helyzet normalizálódásához.
A volt külügyminiszter szerint a magyar aknamunka "egyenesen a Kreml forgatókönyvéből származik". Azt pedig aggasztónak nevezte, hogy Orbán Viktor egyre több tagállamot toboroz, hogy csatlakozzon a "bénító tengelyhez", amely az egység elvét, az európai projekt alapját "kiforgatta és fegyverré tette".
Gabrielius Landsbergis hangsúlyozta, hogy az Európai Unió nem áll tehetetlenül az orbáni politikával szemben. Az uniós alapszerződés 7. cikkelye szerinti jogállamisági eljárás lehetősége alapján, ha egy tagállam esetében nyilvánvalóan fennáll az európai értékek súlyos megsértésének kockázata, és ezt a fenyegetést megerősítik, akkor az Európai Tanács megállapíthatja a jogsértést. Ekkor lehetőség van szankciók alkalmazására is, amelyek között szerepel a szavazati jog felfüggesztése is.
Ez a folyamat azonban nehezen megvalósítható, hiszen a vádlott kivételével minden tagállam együttes beleegyezése elengedhetetlen a sikeres lebonyolításhoz.
- nyilatkozta a litván politikus, aki úgy véli, hogy ha sikerülne megvalósítani ezt az akciót, akkor a "kevésbé elkötelezett bomlasztók" visszavonulnának.