A katasztrófavédelem felhívja a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok biztonságos kezelésére. Érdemes tudatosan készülni az ünneplésre, hogy elkerüljük a baleseteket és a sérüléseket.
A szilveszteri tűzijátékok biztonságos használatára hívta fel a figyelmet az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Mukics Dániel felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly szilveszterkor 34 tűzeset történt, amelyek közvetlenül a tűzijátékok használatával voltak összefüggésben. A leggyakoribb okok között szerepeltek a lángra kapott fenyőfák és kukák, valamint a tűzijátékokból származó égő maradványok. Akadt olyan eset is, amikor egy társasház erkélyén keletkezett tűz a tűzijátékok következtében. Emellett több kutya is megijedt és elbújt, így a tűzoltóknak kellett segíteniük a kiszabadításukban.
A szóvivő kiemelte, hogy a tűzijátékokkal kapcsolatos tűzmegelőzés már a vásárlás pillanatában elkezdődik. Fontos, hogy figyeljünk arra, honnan szerezzük be ezeket az eszközöket. Ne vásároljunk tűzijátékot aluljárókban, piacokon vagy csomagtartóból, mivel az ilyen helyeken kínált pirotechnikai termékek nem garantálják a megfelelő tűzvédelmi normák betartását - áll a közleményben.
Kiemelte, hogy online vásárlás során elengedhetetlen a gondos döntés, és lehetőség szerint érdemes hazai vállalkozásoktól rendelni, mivel ezek termékei a helyi jogszabályoknak megfelelően készülnek.
A megvásárolt tűzijátékot ne hagyjuk a kocsiban, otthon ne tegyük a fűtés és a tűzhely közelébe, mert a melegtől idő előtt működésbe léphetnek. Olyan helyre zárjuk el ezeket, ahol nem éri sugárzó hő, napfény, pára, víz és a gyermekek, háziállatok sem férhetnek hozzá. Ne tároljuk együtt semmilyen éghető anyaggal.
Minden tűzijáték rendelkezik egy használati útmutatóval, amely pontosan leírja a biztonságos használat lépéseit. Ez tartalmazza, hogy honnan indítsuk el, hol gyújtsuk meg, milyen irányba fog repülni, és mekkora távolságot kell tartanunk a nézőktől. Fontos, hogy ezeket az utasításokat mindig figyelmesen elolvassuk és betartsuk. Soha ne irányítsuk a tűzijátékot emberekre, állatokra, növényekre, járművekre vagy épületekre - ez segít elkerülni a baleseteket és biztosítani a szórakozást.
- ajánlotta.
A szilveszteri tűzijátékokat szabad ég alatt élvezhetjük, legyen szó a saját kertünkről vagy egy közterületről.
- Emelte ki a szóvivő.
Felhívta a figyelmet arra, hogy szilveszterkor ne kössük meg a kutyákat, helyette engedjük be őket, kapcsoljuk be nekik a tévét vagy a rádiót, hogy kevésbé hallják a durrogást és nyugtassuk őket az este folyamán. Szilveszter éjszaka sok kutya elszökik, beszorul, beesik valahova, sokszor a tűzoltóknak kell kiszabadítaniuk ezeket a bajba jutott állatokat - írta közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.