A kardiológus felfedte: itt van, hogyan mérsékelhetjük a túl magas pulzusszámot otthoni környezetben!


A túl gyors szívverés figyelmeztető jelként szolgálhat számos állapot és betegség esetében, amelyek mind rövid, mind hosszú távon orvosi beavatkozást igényelhetnek.

Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, valamint a szívritmuszavarok szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a gyors pulzus lassítására, és miért fontos az orvosi beavatkozás.

A pulzusszám fokozatos, lassú emelkedése gyakran észrevétlen marad, mivel ez az állapot évek alatt alakulhat ki. Ennek következtében sokan nem érzik, hogy orvosi segítségre lenne szükségük. Azonban fontos, hogy figyeljünk az automata vérnyomásmérő által jelzett, fokozatosan emelkedő pulzusértékekre, mivel ezek figyelmeztethetnek a lehetséges egészségügyi problémákra.

A hirtelen megemelkedett pulzus sokak számára ijesztő élmény lehet, hiszen ilyenkor úgy tűnik, mintha a szív "ki akarna ugrani" a helyéről. Ennek hátterében az áll, hogy az agy valamilyen okból fokozott aktivitásra ösztönzi a szívet, ami erős szívdobogásérzést, mellkasi diszkomfortot vagy akár zavaró "repdeső" érzést idézhet elő. Gyakran a gyors szívverést különféle természetes tényezők, például stressz, fizikai aktivitás, magas hőmérséklet vagy gyors felállás okozza. Ugyanakkor, ha a szapora pulzus rendszeresen megjelenik, érdemes orvoshoz fordulni, mivel ez akár valamilyen egészségügyi problémára is utalhat.

"Sokan akkor fordulnak orvoshoz, ha a gyors pulzus mellett szabálytalannak is érzik a szívverésüket, vagy egyéb tüneteket, például gyengeséget, fáradtságot, szédülést, légszomjat, mellkasi fájdalmat, szorongást vagy eszméletvesztést tapasztalnak. Ilyen esetekben mindenképpen indokolt a kivizsgálás, hiszen akár szívritmuszavar is kialakulhat - hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona. - Akkor is érdemes orvoshoz fordulni, ha a tünetek időről időre elmúlnak, mert a kezeletlen szívritmuszavar növelheti más, súlyosabb betegségek kockázatát."

Néha a pulzusszám önállóan visszaáll a normális szintre, de előfordulhat, hogy orvosi segítségre van szükség a helyreállításhoz.

Ha a túl szapora szívverés nem életmódbeli tényezőkből vagy gyógyszermellékhatásból ered, és kezelést igényel, többféle megoldás közül választhatunk.

Összegzés

A hirtelen megemelkedő pulzus gyakran a test természetes válasza az agy által küldött jelekre, de néha betegség előhírnökeként is megjelenhet. Sokan általában csak akkor fordulnak orvoshoz, ha a pulzusuk szabálytalannak tűnik, vagy ha más aggasztó tünetek, például gyengeség, szédülés vagy mellkasi fájdalom lépnek fel. A figyelemfelkeltő jelek időben történő észlelése kulcsfontosságú lehet az egészség megőrzésében.

Related posts