A jégfürdő valóban lehet az örök élet titkos kulcsa? – Ma 6 fokos vízben merültünk el a Lukács fürdő varázslatos világában.


Senki sem vágyik a fagyos légkörre, de nyáron mennyire jólesne néhány frissítő, hűvös pillanat! A jégfürdő remek alternatíva, amely garantáltan lehűti a forró kedélyeket, és mindezt biztonságos környezetben, miközben hihetetlenül jótékony hatással van az egészségünkre.

A Margit híd közvetlen közelében megbúvó Lukács fürdő igazi gyógyvíz-paradicsom, ahol már a 19. század óta keresik a gyógyulást a látogatók. A létesítményben mind a kültéri, mind a beltéri medencék, valamint szaunák és gőzkabinok várják a pihenni vágyókat, így minden adott egy felejthetetlen feltöltődéshez. A fürdő történelmi épülete pedig varázslatos atmoszférát teremt a relaxálni vágyók számára. A közönség sokszínűsége is figyelemre méltó: találkozhatunk itt nyugdíjas törzsvendégekkel, fiatal párokkal vagy éppen diák turistákkal, akik csak egy kis wellness élményre vágynak. A Lukács fürdőben a klasszikus budapesti termálélmény megfizethető áron elérhető. Ha pedig már ott járunk, ne hagyjuk ki a fürdő területén működő, külön belépőt igénylő jég- és sörfürdőt sem, amely valódi különlegességet kínál a látogatóknak!

Fedezd fel a HÜSI - Ice Bath Budapest különleges élményét a Lukács fürdőben, ahol vezetett merülések várnak rád egy 6 fokos jéghideg dézsában. A főbejáratot elhagyva, a Beer Spa irányába haladva könnyedén rátalálsz a helyszínre. A fagyos fürdőzés után pedig bátran élvezd a sörözés örömeit – de a hűsítő élményt semmiképp se hagyd ki!

Érkezésünkkor egy meglepő kis öltöző fogadott minket, amely első pillantásra inkább szekrénynek tűnt. Szerencsére azonban belülről tágasabb, és a cuccainkat egy igazi, zárható szekrénybe tehetjük, így biztonságban tudhatjuk a dolgainkat. Ezt követően egy kísérő segítségével bejárjuk a területet: több egyszemélyes dézsa vár ránk, amelyek egy különálló, mégis a fürdőhöz tartozó helyszínen találhatók. A dézsák között csapokból tölthetünk cseh Primator sört vagy frissítő hideg vizet a korsónkba, és nem maradhat el a nasiként kapott ropicsomag sem. Miután felfedeztük a zuhanyzókat és a mosdót, valamint alaposan szemügyre vettük a leendő dézsánkat, a régi kapcsolóhelyiségben kezdődik el a szeánsz első fejezete.

A foglalkozást vezető szakember egy rövid beszélgetés után taglalja a jégfürdő alapjait: mire jó, mire számíthatunk, és hogy reagáljunk? Az egyre komplikáltabb légzőgyakorlatok felkészítik az elmét és a testet, hogy hamarosan hibernációhoz közeli állapotba kerülünk. Az élmény biztonságos, szakértői vezetéssel zajlik, légzéstechnikai és mentális támogatással.

Joggal vetődik fel a kérdés: miért érdemes hideg vízbe merülni? Miért választana valaki olyan élményt, amelyet már előre kellemetlennek érez?

A háromperces jégfürdő nem extrém sport, hanem tudatos testi-lelki fókuszgyakorlat - hangsúlyozzák a szervezők. A hidegterápia jótékony hatásait több tudományos kutatás is igazolja: serkenti a vérkeringést, csökkenti a gyulladásokat, élénkíti az anyagcserét, és erősíti a paraszimpatikus idegrendszer működését. Aki télen fázós, annak extrán ajánlott, ugyanis a rendszeres gyakorlás a hidegtűrés fokát is emeli, de a kánikulát is könnyebben viseli a szervezet, ha szokja a hőmérséklet-változást. Egyes kutatások szerint a migrént is elmulasztja, emellett pedig hozzájárul a mentális ellenálló képesség növeléséhez is. A HÜSI nem csak regenerációs módszerként szolgál: a résztvevők gyakran számolnak be mélyebb lelki és önismereti élményekről.

Miután volt szerencsénk személyesen is elmerülni abban a bizonyos dézsában, első kézből tudunk beszámolni a tapasztalatokról. Alapvetően is jól bírjuk a hideget, így a gyors zuhanyt követő nagy levegő után nem hezitáltunk, és beléptünk, majd leültünk a kádban. Nem érdemes és nem is javasolt ácsorogni, a jelszó: nem állunk meg félúton! Egy pillanatig nem érezni, hogy a 6 fok bizony 6 fok... Aztán a lábfejeink elkezdenek bizseregni. A program vezetőjének utasításait követve azonban a fázás és a "jujdehideg" mantrázása helyett a kilégzésre koncentráltunk, és láss csodát, máris kellemesebb volt az ücsörgés.

Mozogni lehet az edzés közben, de nem érdemes, mert csak újra és újra megfagyasztjuk magunkat, mintha a teljes merülés is valami hirtelen élvezet lenne. Az újoncoknak ideális 3-4 percet eltölteni a vízben, mielőtt a száj kezd lilulni; mi viszont úgy döntöttünk, hogy 3 percnél tovább bírjuk, és a karjainkat is a víz alá dugtuk. Nos, azokat körülbelül 30 másodpercig tudtuk csak lent tartani, mert a kéz bőre sokkal vékonyabb, és a metsző hideg sokkal intenzívebbé válik. Ekkor azonban már furcsa módon jól éreztük magunkat a vízben, ám egy akaratlan izomrángás világossá tette, hogy közel vagyunk a hipotermia határához. A test így védekezik a kihűlés ellen, ha a fájdalmas hidegérzet már nem segít. Amikor végül kimásztunk a vízből, meglepő módon egy másodpercig sem remegtünk. A kapcsolószobában egyszerű körözéseket végeztünk, és mire végigértünk az átmozgatáson, már teljesen megszáradtunk, frissebbnek éreztük magunkat, mint az elmúlt három hónapban bármikor.

A program célja, hogy kiszakítsa az embereket a hétköznapi rohanásból, és lehetőséget adjon a belső megújulásra. Ezt maximálisan teljesíti: már a merülést megelőző izgalom is egyfajta adrenalinlöket, amire a szürke hétköznapokban kevés a példa. A szolgáltatás bárki számára elérhető, vagyis nem csupán sportolóknak vagy biohackereknek ajánlott, hanem kortól és nemtől függetlenül mindenkinek.

Az árak valóban kedvezőek: egyéni foglalkozás esetén 7000 forintot kérünk, míg a csoportos belépő mindössze 3500 forint/fő. Az esemény körülbelül 1 órán át tart, és noha a vízben töltött idő viszonylag rövid, mégis garantálja a felfrissülést és az élményt. Ha valaki már 5 alkalommal részt vett, egy haladókártyát kap, amivel 3500 forintért csobbanni mehet, irányított bevezető és levezető foglalkozás nélkül. A jégfürdő látogatása előzetes bejelentkezés alapján történik, így egy igazán intim és zavartalan élményben lehet részünk. Nyáron különösen érdemes tesztelni és beleszeretni ebbe a különleges élménybe!

Related posts