90 ezer rákos megbetegedés elkerülhető lenne ezzel a négy egyszerű lépéssel - Házipatika Az egészség megőrzése érdekében mindannyian szeretnénk tenni, és most itt van négy hatékony lépés, amelyek segíthetnek csökkenteni a rákos megbetegedések kockázatát.


Bár az elmúlt tíz év során a daganatos megbetegedések miatti halálozások száma Magyarországon csökkent, a rákbetegek száma még mindig aggasztóan magas. Azonban négy kulcsfontosságú tényező átalakításával lényegesen mérsékelhetnénk ezt a helyzetet.

2021-ben Magyarország a legmagasabb rákos halálozási aránnyal büszkélkedhetett az Európai Unió országai között, ahol 100 ezer lakosra 310 haláleset jutott. Ez az érték jelentősen meghaladja az EU-s átlagot, amely 32 százalékkal alacsonyabb. Azonban a helyzet nem teljesen sötét: a Fókusz legutóbbi riportja alapján a daganatos megbetegedések okozta halálozás a férfiak körében 17, míg a nők esetében 9 százalékkal csökkent 2011 és 2021 között. Ez mindenképpen biztató jel, és reményt adhat a jövőre nézve.

A Fókusz stábjának egy ráktúlélő elmondta, hogy a tumor mintavételezéséhez használatos hagyományos tűbiopszia igen kellemetlen tud lenni, főleg akkor, ha a csontvelőből kell mintát venni. Ezzel szemben az úgynevezett likvidbiopszia szinte teljesen fájdalommentes, ehhez ugyanis vér- vagy vizeletmintára van szükség. A szakértők pedig ezt a folyadékot elemezve is megtalálhatják a rákra utaló jeleket. Egyes hazai laboratóriumokban például az elmődaganat jelenlétét és aktuális állapotát vérből, a prosztatarák mutációját pedig vizeletből is képesek azonosítani - ez pedig jelentős megkönnyebbülést jelenthet a betegeknek.

"A daganat kialakulása mindig valamilyen genetikai eltéréssel kezdődik. A tumorsejtek valójában normális sejtek, csupán a szabályozási folyamataikban következett be változás. Ennek hátterében pedig az örökítőanyag, azaz a nukleinsavak módosulása áll. Ha sikerül azonosítanunk ezeket a genetikai változásokat, akkor képesek leszünk jelezni a daganat jelenlétét" – magyarázta dr. Pirskin Katalin, a European Life Technologies Zrt. biotechnológiai és bioinformatikai vállalat tudományos igazgatója.

"A daganatos betegségek megjelenéséért jellemzően két alapvető tényező felelős. Az egyik a genetikai örökség, amit a születésünkkor hozunk magunkkal, míg a másik, amelyre van befolyásunk, a környezeti hatások" - nyilatkozta Pintér Lajos, a biotechnológiai cég operatív igazgatója. Az odafigyelés kiemelkedően fontos, hiszen a magyar lakosság körében a rákos megbetegedések jelentős része éppen az életmódbeli és környezeti tényezők következményeként alakul ki.

Magyarország kifejezetten rosszul áll bizonyos kockázati tényezők tekintetében az Európai Bizottság 2025-ös rákügyi országprofilja szerint. A felmérésből kiderült, hogy 2050-ig több mint 56 ezer rákos megbetegedést lehetne megelőzni a dohányzás, 17 ezret az alkoholfogyasztás, 12 ezret a légszennyezés, és csaknem 2500-at az elhízás mérséklésével.

Related posts