Képzeld el, hogy egy különleges félmaratont rendeztek, amelyen 20 humanoid robot indult el! A kérdés most az, hogy vajon sikerült-e túlszárnyalniuk az emberi versenyzőket. A technológia fejlődése lenyűgöző, de vajon a gépek gyorsasága és precizitása elege


Pekingben jött az ötlet, hogy induljon neki néhány humanoid robot a 21,09 km-es távnak. Íme, milyen időt futottak.

Kína meg akarta demonstrálni, hogy technológiai fejlődésük már a jövő küszöbén áll: egy humanoid robot is képes részt venni egy futóversenyen. Miközben az Egyesült Államokban heves viták zajlanak arról, hogy a transznemű emberek indulhatnak-e a versenyszerű sportágakban, lehet, hogy hamarosan egy még sürgetőbb kérdés fogja foglalkoztatni a közvéleményt: hogyan kezeljük a humanoid robotok részvételét a versenyeken?

Azt írja a CNN, hogy a versenyre több kínai cég és egyetem nevezte az általuk kifejlesztett, emberalakú robotját. És bár műszakilag elképesztő teljesítmény egy-egy ilyen masina létrehozatala, azért a fizikai teljesítményüktől egyelőre nem kell elájulnunk: másfél kilométert rávertek az igazi emberek a robotokra. Nyilván nincs már hátra sok idő addig, amikor gyorsabban futnak majd a humanoid robotok, mint az olimpiai bajnok, de egyelőre ez az idő még nem jött el. A leggyorsabb robot 2 óra 40 perc 42 másodperc alatt teljesítette a távot, miközben van olyan ember, aki egy órán belül le tud nyomni egy félmaratont. A világcsúcstartó az ugandai Jacob Kiplimo, ő 57 perc 31 másodperces idővel állított fel világrekordot 2021-ben.

Ahogy a fent említett tudósítás is hangsúlyozza, ez volt az első olyan futóverseny a világ történetében, ahol robotok indultak. Lehet, hogy a laikusok számára nem nyilvánvaló azonnal, miért fontos, ha egy gép képes lefutni egy félmaratont, de a szakértők egyetértenek abban, hogy ez jelentős előrelépés a technológiai fejlődés terén. Ezzel a teljesítménnyel a robotok egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy ipari környezetben is hasznosíthatók legyenek. A futás mellett ezek a készülékek már a palacsintasütés mesterségét is elsajátították, ami új lehetőségeket nyit meg a mindennapi életben.

Az angol uncanny valley kifejezés magyar fordítása a hátborzongató völgy. Arról van szó, hogy minél inkább emlékeztet minket valami egy emberre, annál inkább tetszik nekünk, például jópofábbnak találjuk a porszívót, ha van két szeme és úgy néz ki, mintha a gégecső az orra lenne. Minél jobban hasonlít egy tárgy egy emberre, annál magasabb a tetszési index, egyre magasabbra ível a grafikon, egyre magasabbra nő a hegy.

Viszont amikor elérkezünk ahhoz a ponthoz, hogy egy tárgy annyira kezd hasonlítani egy emberhez, hogy már szinte lehetetlen megkülönböztetni őt egy élőlénytől, a vonzalom hirtelen eltűnik. Nemcsak hogy nem válik még vonzóbbá az adott gép vagy robot, hanem inkább egyfajta undort kezdünk érezni iránta. Ezt a jelenséget hívják hátborzongató völgynek, amely akkor lép fel, amikor valami túlságosan emberi, azonban tudatában vagyunk annak, hogy mégsem az. Ha további érdekességekre vagy kíváncsi, a Wikipédián bővebben is olvashatsz erről a pszichológiai jelenségről.

Related posts