Egy biotech vállalat bejelentette, hogy sikerült feltámasztania egy 10 ezer éve kihalt óriásfarkast, ezzel forradalmi lépést téve a paleontológia és a genetika határvonalán. Az innováció lehetőséget ad arra, hogy jobban megértsük a múltat, és újra felfede


Egy amerikai biotechnológiai cég bejelentette, hogy génszerkesztés és klónozás segítségével sikerült "újraéleszteni" a tízezer éve kihalt óriásfarkast.

A texasi Colossal Biosciences kutatócsoportja hétfőn bejelentette, hogy az óriás farkas (Aenocyon dirus) DNS-mintái alapján végzett klónozás és génszerkesztés révén október elején világra jött két hím farkaskölyök: Romulus és Remus. Ezen kívül a három hónapos Khaleesi, a nőstény kölyök is a hírek főszereplője lett – számolt be róla az MTI.

Ben Lamm, a vállalat vezetője úgy véli, hogy ez az esemény jelentős fordulópontot jelent. A kutatók az Észak-Amerikában honos óriásfarkas egy 13 ezer évvel ezelőtt élt példányának fogát, valamint egy 72 ezer évesre becsült koponyát felhasználva képesek voltak "újraalkotni" egészséges óriásfarkas kölyköket - tájékoztatta a közvéleményt Lamm.

Az óriás farkas "feltámasztásához vérsejteket vettek az óriásfarkas legközelebbi, ma élő rokonától, egy szürke farkastól. A sejteket genetikailag módosították, az így kapott örökítőanyagot pedig hozzáadták egy kutyából származó petesejthez, majd az így

létrejött embriókat állatokba ültették be.

A génszerkesztés során az óriás farkas fajspecifikus jellemzőire - a nagy termetre, a vastag, világos bundára és az izmos állkapocsra - fordítottak kiemelt figyelmet. A Colossal Biosciences közlése szerint az állatok

Védett övezetben folyamatos felügyelet alatt állnak.

Az óriásfarkasok népszerűsége elsősorban a Trónok harca sorozatnak köszönhető, amely révén széles körben megismerték ezeket a lenyűgöző lényeket. George RR Martin, a Trónok harca könyvsorozat szerzője, nem csupán íróként, hanem a Colossal Biosciences egyik befektetőjeként és kulturális tanácsadójaként is aktívan részt vesz a cég munkájában. Martin hangsúlyozta, hogy sokan csupán a fantázia világának mítoszaként tekintenek az óriásfarkasra, holott ezek az állatok valójában egykor meghatározó szereplői voltak az amerikai ökoszisztémának.

A Colossal Biosciences nyilatkozata szerint a három újonnan született kölyök, amelyet óriás farkasként emlegetnek, valójában szürke farkasok, amelyek genetikai módosítások következtében hasonlítanak az eltűnt fajra – ezt tisztázza a New Scientist. Ezen kívül a cég a közelmúltban bejelentette, hogy gyapjas egerek és egyéb érdekes projekteken is dolgozik, amelyek célja a kihalás szélén álló fajok újjáélesztése.

Majdnem teljes tasmán tigris genom létrehozása is megtörtént.

A szürke farkas és az óriás farkas valójában közeli rokonok. Egy 2021-es kutatás eredményei alapján körülbelül 6 millió évvel ezelőtt osztoztak utolsó közös ősükön. Érdekes, hogy bár a sakálok, az afrikai vadkutyák és a dholok hasonló külsejűek, valójában szorosabb rokonságban állnak a szürke farkasokkal (Canis lupus), mint az óriás farkasokkal.

Beth Shapiro, a Colossal kutatási csapatának tagja, bejelentette, hogy csapatuk sikeresen szekvenálta az óriás farkas teljes genomját, amelyet hamarosan a nagyközönség elé tárnak. A New Scientistnek adott interjújában Shapiro kiemelte, hogy az óriás farkas és a szürke farkas DNS-ének 99,5 százaléka megegyezik. A szürke farkas genomja körülbelül 2,4 milliárd bázispár hosszú, ami még mindig jelentős számú bázispárnyi eltérésre ad lehetőséget.

Related posts